Weekend w Krakowie i Małopolsce – patriotycznie, religijnie, motoryzacyjnie i oczywiście kulturalnie

Podzielże się tym

Jedną ż atrakcji tego weekendu będzie XV zlot zabytkowych pojazdów w Nowym Sączu (fot. Miasteczko Galicyjskie)

Pogoda ma być brzydka, ale i tak ten weekend będzie pełen atrakcji. Będzie patriotycznie, religijnie, motoryzacyjnie i oczywiście kulturalnie. Sprawdź, jakie najciekawsze wydarzenia zaplanowano na sobotę i niedzielę w Krakowie oraz Małopolsce.

Kolorowy świat rękodzieła i rzemiosła artystycznego w sercu Krakowa

Już 6 sierpnia rozpocznie się 47. edycja Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej. To wydarzenie kulturalno-handlowe skupiające artystów, rzemieślników, miłośników sztuki, rękodzieła i rzemiosła z różnych krajów. Targi są zarówno okazją do zaprezentowania i zakupu tradycyjnego rzemiosła i wyrobów artystycznych, jak też możliwością udziału w ciekawych wydarzeniach artystycznych. Tegoroczna edycja imprezy potrwa do 20 sierpnia.

Przygoda z ojczyzną na szlaku „Kadrówki”

W niedzielę, 6 sierpnia, z krakowskich Oleandrów wyruszy LVIII (już 43. raz po wojnie) Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. W tym roku wydarzenie odbędzie się w 86. rocznicę zakończenia sypania kopca Józefa Piłsudskiego. Uroczystości rozpoczną się już w sobotę, 5 sierpnia.

Przed nami patriotyczna lekcja śpiewania

„Kadrówka 1914” – to tytuł 85. Krakowskiej Lekcji Śpiewania, która odbędzie się już jutro, 5 sierpnia, o godz. 19.00 na Małym Rynku. Podczas koncertu zabrzmią pieśni związane z rocznicą wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej.

Rusza festiwal „Wawel o zmierzchu”

16. letni festiwal „Wawel o zmierzchu” to jedyny, organizowany na tak szeroką skalę, festiwal plenerowy muzyki „klasycznej” w Krakowie. Muzyka rozbrzmiewa w przestrzeni otwartej, nacechowanej historycznie i symbolicznie, a unikatowa – iluminowana sceneria zapadającego zmierzchu sprawia, że architektura zamku zyskuje niepowtarzalny koloryt i nabiera nowych znaczeń. Festiwal trwa do 13 sierpnia.

„Pamięć/Zachor” w Muzeum KL Plaszow

Muzeum KL Plaszow zaprasza do wspólnego upamiętnienia wydarzeń związanych z historią obozu Plaszow i jego więźniami. Już 6 sierpnia przy Szarym Domu odbędzie się spotkanie i wspólne czytanie wspomnień więźniów obozu.

– tym razem na terenach u stóp Kopca Krakusa.

Jedź i pomagaj! Zapraszamy na rowerowy Fun Ride 2023

6 sierpnia, od godz. 9.00 do 18.00, zapraszamy na Fun Ride 2023 – pierwsze charytatywne wydarzenie rowerowe, które będzie polegało na przejeździe krakowskimi oraz podkrakowskimi trasami wraz z zaliczaniem punktów orientacyjnych – bez pomiaru czasu, to nie wyścig! Start i meta oraz baza imprezy zlokalizowane zostaną na terenie Kolejowego Klubu Wodnego 1929 przy ul. Księcia Józefa 24a. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Tomasz Marczyński!

Podgórskie Letnie Koncerty

Najpiękniejsze utwory muzyki klasycznej i sakralnej – m.in. w aranżacjach na chór, głosy solowe, bandurę i skrzypce – oraz arcydzieła muzyki organowej. A wszystko to w wyjątkowych wnętrzach kościoła pw. św. Józefa przy Rynku Podgórskim. Centrum Kultury Podgórza zaprasza na tegoroczną edycję Podgórskich Letnich Koncertów, które są organizowane od 9 lipca, w każdą wakacyjną niedzielę o godz. 16.00. Wstęp wolny.

Letnie Granie w Dworku Białoprądnickim

Jeśli lato, to tylko w rytmie muzyki, a ta najlepiej brzmi pod gołym niebem! 6 sierpnia zagra argentyńsko-polski zespół D-Mol Electronic Tango Project.

Pieszo z Krakowa na Jasną Górę

W niedzielę, 6 sierpnia wyruszy z Krakowa na Jasną Górę 43. Piesza Pielgrzymka Krakowska. Zainauguruje ją Msza św. w katedrze na Wawelu o godz. 7.00. Eucharystię odprawi bp Janusz Mastalski. Po niej pielgrzymi przejdą ulicami Krakowa. Piesza Pielgrzymka Krakowska z Wawelu na Jasną Górę odbywa się w dniach 6 – 11 sierpnia w intencji Ojca Świętego i Ojczyzny. Idzie w niej kilka tysięcy osób.

Zlot pojazdów

Jak co roku Nowy Sącz stanie się miejscem docelowym dla wszystkich miłośników starych aut i motocykli, motoryzacyjnych majsterkowiczów, czy producentów części do pojazdów retro. A to za sprawą wakacyjnego Zlotu Zabytkowych Pojazdów. To wyjątkowe plenerowe wydarzenie realizowane przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu we współpracy z Małopolskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego i Stowarzyszeniem Miłośników Pojazdów Zabytkowych GALICYA. W programie zaplanowano m.in. ekspozycje pojazdów na terenie Miasteczka Galicyjskiego, paradę ulicami Nowego Sącza oraz rajd indywidualny. Imprezie towarzyszyć będą konkursy sprawnościowe i tematyczne dla uczestników zlotu i publiczności.

Kiedy? Sobota 5 sierpnia – niedziela 6 sierpnia.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Pocztówki z wakacji

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zachęca do udziału w wakacyjnych sobotnich warsztatach rodzinnych na terenie Domu Esterki. Uczestnicy trzeciego spotkania z cyklu „Poza ramy” wykonają niepowtarzalne pocztówki z wakacji. Do pracy zainspirują warszawskie parki z obrazów Marii Korsak i haftowane pejzaże Łucji Mickiewicz. Uczestnicy spotkania sięgną po farby akwarelowe i technikę kolażu. Będą tworzyć na styku kultury i natury, w przestrzeni wystawy i obok niej – na kocach rozłożonych na trawie wśród muzealnych etnokrzewów.

Kiedy? Sobota 5 sierpnia, godz. 11.30 – 17.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Święto Maziarzy

Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach – oddział Zagroda Maziarska w Łosiu zaprasza 5 sierpnia do Łosia na Święto Maziarzy Łosiańskich 2023. Start godz. 13:00. Tematem przewodnim będzie strój łemkowski. W programie: koncerty, warsztaty o stroju, prezentacje i spotkania, konkursy, łemkowskie przysmaki i rękodzieło. Wstęp 1,00 zł. Szczegóły na stronie.

maziarze

(Materiały prasowe – fot. Barbara Zasowska)

Miodobranie

W niedzielę, 6 sierpnia, zapraszamy na Miodobranie w Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie. W programie konkurs plastyczny dla dzieci, wykład o apiterapii, rozstrzygnięcie konkursu pszczelarskiego „Na najlepszą pasiekę”, przedstawienie „Blaszany Bębenek”, warsztaty dla dzieci, a także kiermasz pszczelarski.

Szczegóły na stronie

(AI GEG)

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.