Wyższe diety za pracę w komisjach przy wyborach do rad dzielnic

Podzielże się tym

Fot. Agencja Informacyjna GEG

Od 500 do 700 złotych można będzie zarobić pracując w obwodowych komisjach wyborczych przy grudniowych wyborach do rad dzielnic w Krakowie. Pierwotnie władze miasta zakładały, że członkowie komisji – w zależności od pełnionej funkcji – dostaną od 450 do 600 złotych.

Jak wynika z najnowszego preliminarza kosztów wyborów do rad dzielnic, na diety dla członków obwodowych komisji potrzeba 1,46 mln złotych. To blisko 200 tys. zł więcej niż pierwotnie zakładano. A to za sprawą podniesienia diet.

Przewodniczący komisji dostanie 700 zł (zamiast zakładanych wcześniej 600 zł). Dieta dla zastępcy przewodniczącego i sekretarza wyniesie 600 zł (zamiast 500). Pozostali członkowie otrzymają po 500 zł (a nie 450zł).

Wybory do rad dzielnic są najprostsze do przeprowadzenia i policzenia głosów. Głosowanie odbywa się w jednomandatowych okręgach, a to oznacza, że jest jedna karta do głosowania z wykazem kandydatów. często na karcie do głosowania jest tylko kilka nazwisk. Do tego frekwencja w wyborach do rad dzielnic jest dużo niższa niż w innych głosowaniach. A wysokość diety dla członków komisji jest taka sama. Komisje w wyborach parlamentarnych muszą osobno policzyć głosy oddane do Sejmu, osobno do Senatu. W tym roku dojdą im jeszcze karty referendalne. Liczenie potrwa więc wiele godzin. W wyborach dorad dzielnic często wyniki znane są po godzinie od zamknięcia lokali.

Od kilku lat wyborów do rad dzielnic nie wolno łączyć z wyborami samorządowymi. Na jednej z najbliższych sesji Rada Miasta ma przyjąć rezolucję skierowaną do Sejmu, by zakaz łączenia takich wyborów został zniesiony. Wcześniej takie wybory odbywały się równolegle (głosowanie było w osobnych komisjach), co dawało większą frekwencję. Teraz zdarza się, że radnym dzielnicy można zostać dzięki kilkudziesięciu głosom.

W tym roku krakowianie dwa razy pójdą do urn. 15 października będą wybierać posłów i senatorów oraz odpowiadać na pytania referendalne. 10 grudnia odbędą się z kolei wybory do rad dzielnic. Zaraz po zakończeniu kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu, rozpocznie się kampania do dzielnic – 31 października mija termin zgłaszania kandydatów na radnych dzielnic.

(AI GEG)

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.