Zmarł Zbigniew Kłopocki, nestor tarnowskiej sceny, weteran AK

Grzegorz Skowron
Zbigniew Kłopocki (Fot. Artur Gawle)

W wieku 96 lat zmarł Zbigniew Kłopocki – aktor, nestor Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, weteran, porucznik Armii Krajowej. O jego śmierci poinformował tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek, 25 września 2023 roku, o godz. 14.00.

- reklama -

„Człowiek o wielkim sercu, pasji twórczej, oddany teatrowi” – czytamy w pożegnaniu Zbigniewa Kłopockiego zamieszczonym na stronie internetowej Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. jest tam także zacytowana maksyma Jana Machulskiego: „Aktor to ten, który pokazuje to, czego bez niego nikt by nie zobaczył”.

- REKLAMA -

Zbigniew Kłopocki jako aktor zadebiutował w 1956 roku w Teatrze w Jeleniej Górze rolą Antoniego i Genio w spektaklu Józefa Blizińskiego „Pan Damazy” w reżyserii Janusza Obidowicza. Można go było zobaczyć również na deskach Teatrów we Wrocławiu, Częstochowie, Bielsku – Białej, Gnieźnie, Gorzowie Wielkopolskim, Jeleniej Górze, Opolu, czy w Wałbrzychu. Wykreował blisko 200 ról scenicznych.

- Advertisement -

Tarnowskiej publiczności znany od 1972 roku, kiedy dołączył do zespołu teatru Solskiego, debiutując rolą Jakuba Szeli w przedstawieniu Stefana Żeromskiego „Turoń” w reżyserii Ryszarda Smożewskiego. Jego kreacje aktorskie można było również zobaczyć w Teatrze Telewizji oraz filmach fabularnych.

Tarnowscy widzowie pamiętają postać Dyndalskiego w „Zemście”, czy Puzzo w „Czekając na Godota”, za którą w 2001 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Tarnowa. Inne ważniejsze role to postać Dziada, Sybiraka w „Betlejem polskim” czy Wojewody w „Towarzystwie Pana Brzechwy”.

Radio Kraków przypomina opowieść Zbigniewa Kłopockiego sprzed kilku lat o tym, jak zdawał egzamin przed Haliną Mikołajewską. „Poszedłem do niej, wziąłem ją pod rękę, podprowadziłem pod okno i mówię: „Spójrz, jakie słoneczniki na tej ulicy z boku! A ten szum jak przed kinem? Wieje przez Grochów […]”. I tak powiedziałem cały wiersz, po czym odprowadziłem ją, usiadła, pocałowałem ją w rękę no i podziękowała i powiedziała, że mogę wyjść. Wyszedłem, za moment przychodzi człowiek, który był w komisji i mówi: „Pan Kłopocki? Proszę pana, już pan nie musi przychodzić”. A ja mówię, co oblali mnie? „Nie proszę pana, jednym wierszem zdał pan” – przypomina słowa aktora Radio Kraków.

Uroczystości pogrzebowe śp. Zbigniewa Kłopockiego odbędą się 25 września 2023 roku o godz. 14.00, poprzedzone różańcem, w kaplicy Cmentarza Komunalnego w Krzyżu.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *