80-latka „oszukała” 35-letniego oszusta. Zastosowała fortel

Grzegorz Skowron
Fot. Pixabay

Zwykle policja in formuje o seniorach, którzy padli ofiarą oszustw. Tym razem to zupełnie inna historia. 80-latka z Nowego Targu nie uwierzyła oszustom i zamiast pieniędzy do reklamówki włożyła pocięte gazety. 35-letni „odbierak” został zatrzymany przez policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. Za popełnione przestępstwo, grozi mu kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat.

- reklama -

We wtorek, 16 stycznia 2024 roku, w południe na telefon stacjonarny 80-letniej mieszkanki Nowego Targu zadzwoniła kobieta. Dzwoniąca podała się za pracownika poczty informując, że seniorka ma nieodebrane listy z uwagi na błędny adres. Poprosiła więc o prawidłowy adres zamieszkania i poinformowała seniorkę, że pracownik poczty dostarczy listy. Jednak tego dnia nikt w jej domu się nie pojawił.

- REKLAMA -

W środę, kobieta odebrała telefon, tym razem od mężczyzny podającego się za policjanta, który poinformował ją, że poprzedniego dnia dzwonili do niej oszuści, a nie pracownicy poczty. Oświadczył, że obserwują seniorkę, aby uchronić ją przed wyłudzeniem pieniędzy. Nakazał zebrać wszystkie oszczędności i biżuterię, w celu zabezpieczenia.

- Advertisement -

80-latka od razu zorientowała się, że to oszustwo i o całym zdarzeniu poinformowała swojego syna, a ten nowotarskich policjantów. Kobieta zgodnie z instrukcjami oszusta przygotowała się do przekazania przesyłki mężczyźnie, który czekał przed jej domem. Jednak do reklamówki nie włożyła pieniędzy, a … pocięte gazety. Reklamówkę z gazetami zawiesiła na ogrodzeniu. Po odebraniu przesyłki, „odbierak” został zatrzymany przez funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu.

Okazał się nim 35-latek bez stałego miejsca zamieszkania. Policjanci znaleźli przy nim kilka gramów narkotyków. Za popełnione przestępstwa, grozi mu kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu nowotarskiej komendy.

– Pamiętaj! Przez telefon każdy może być córką, wnuczką i policjantem. Zachowaj czujność i nie przekazuj pieniędzy osobom obcym. Jeżeli odebrałeś telefon z informacją, że osoba bliska spowodowała wypadek drogowy i potrzebne są pieniądze na kaucję, zachowaj rozsądek i nie działaj pochopnie. Skontaktuj się z rodziną i zweryfikuj tę informację. Pamiętaj, że Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy na kaucję w zamian za uniknięcie konsekwencji za spowodowany wypadek drogowy oraz nie wysyła po gotówkę kurierów – przestrzegają policjanci.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *