A Stalexport coraz więcej zarabia na opłatach za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków

Grzegorz Skowron
Fot. Wikimedia

Przychody i zyski Grupy Kapitałowej Stalexport Autostrady wciąż rosną. Choć w I kwartale 2023 ruch na autostradzie A4 Katowice – Kraków wzrósł tylko o 0,9 proc. to przychody z opłat są wyższe o 13,3 proc., a zysk wzrósł jeszcze bardziej, bo aż o 15,4 proc.

- reklama -

O wynikach finansowych Grupy Kapitałowej Stalexport Autostrady za I kwartał 2023 roku poinformował rzecznik prasowy Stalexport Autostrada Małopolska – Rafał Czechowski. Dane za pierwsze trzy miesiące tego roku zostały porównane z takim samym okresem 2022. I wypadają bardzo korzystnie dla zarządcy płatnego odcinka autostrady A4 Katowice – Kraków.

- REKLAMA -

Wzrost ruchu na tej trasie jest niewielki. W I kwartale 2023 roku średnie natężenie ruchu na autostradzie A4 Katowice-Kraków wzrosło o 0,9 proc. w stosunku do I kwartału 2022 roku i wyniosło 43,9 tys. pojazdów na dobę. W przypadku samochodów osobowych wzrost natężenia ruchu ukształtował się na poziomie  0,7 proc., z kolei ciężarowych – na poziomie 1,5 proc.

- Advertisement -

O ile wzrost natężenia ruchu jest mały, to już statystyki finansowe poszły mocno w górę. Przychody Grupy Kapitałowej Stalexport Autostrady wyniosły w I kwartale bieżącego roku ok. 103,3 mln zł, co stanowi przyrost o blisko 13,3 proc. w stosunku do poziomu ubiegłorocznego. – Na wynik ten wpłynęły: wzrost natężenia ruchu oraz zmiana stawek opłat za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków wprowadzona od 4 lipca 2022 r. dla wszystkich kategorii pojazdów tłumaczy Rafał Czechowski. W rzeczywistości decydujący wpływ miała podwyżka opłat za przejazd.

Zyski koncesjonariusza wzrosły jeszcze bardziej. zysk netto ukształtował się na poziomie ok. 37,3 mln zł, tj. o ok. 15,4 proc. wyższym niż osiągnięty w I kwartale ubiegłego roku.

– Grupa Kapitałowa Stalexport Autostrady jest nadal zorientowana na rozwijanie automatycznych metod płatności – videotollingu (w tej chwili powiązanego z czterema aplikacjami: Autopay, SkyCash, IKO, mPay) oraz elektronicznego poboru opłat A4Go i Telepass. Te formy wnoszenia opłat są najszybsze i najwygodniejsze, a dla kierowców samochodów osobowych tańsze o 13 proc. Udział płatności automatycznych w  transakcjach na bramkach wynosi już ponad 40 proc. i systematycznie rośnie – zwraca uwagę rzecznik prasowy spółki Stalexport Autostrada Małopolska.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *