Abp Marek Jędraszewski odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

Podzielże się tym

Fot. PAP/Waldemar Deska

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski otrzymał od prezydenta RP Andrzeja Dudy Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w pracy duszpasterskiej, za propagowanie postaw patriotycznych” – poinformowała kancelaria prezydenta w niedzielę.

Ks. abp Marek Jędraszewski, profesor nauk teologicznych, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, odebrał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w pracy duszpasterskiej, za propagowanie postaw patriotycznych” podczas obchodów jubileuszu 50-lecia święceń kapłańskich.

Prezydent wręczył odznaczenie hierarsze w sobotę, w czasie wizyty w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. Wcześniej tego dnia odbyło się jubileuszowe nabożeństwo w katedrze wawelskiej, w którym uczestniczyli przedstawiciele rządu, m.in. premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński. List gratulacyjny do abpa Marka Jędraszewskiego skierował także papież Franciszek.

Marek Jędraszewski urodził się 24 lipca 1949 r., studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym i na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. 24 maja 1973 r. przyjął święcenia kapłańskie, potem był wikariuszem w parafii św. Marcina w Odolanowie koło Ostrowa Wlkp. W roku 1975 wyjechał na studia do Rzymu, gdzie obronił pracę doktorską. Po powrocie do Polski w latach 1980-1996 był adiunktem na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Jednocześnie, w latach 1980-1987, był prefektem tamtejszego Arcybiskupiego Seminarium Duchownego. W latach 1987-1996 pracował w „Przewodniku Katolickim”, w którym od 1990 r. był redaktorem naczelnym.

W roku 1991 habilitował się na Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W roku 1996 otrzymał nominację arcybiskupa Juliusza Paetza na wikariusza biskupiego ds. nauki i kultury w Archidiecezji Poznańskiej i na przewodniczącego Wydziału Duszpasterstwa Akademickiego w Kurii Arcybiskupiej w Poznaniu.

Biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej mianował go w 1997 r. Jan Paweł II. W 2012 r. decyzją Benedykta XVI został metropolitą łódzkim. W 2014 r. został zastępcą przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Funkcję metropolity krakowskiego sprawuje od grudnia 2016 r.

(PAP)

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Share via