Jeszcze dziś wieczorem kierowcy przejadą tunelem pod Opolską w obu kierunkach

Podzielże się tym

Fot. Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie

Od dzisiaj, 22 maja 2023, od godzin wieczornych ruch tunelem pod ul. Opolską będzie się już odbywał w obu kierunkach. Otwarta zostanie komora tunelu w kierunku Bronowic. Dziesięć dni temu dopuszczono ruch w komorze tunelu w stronę Nowej Huty.

– Warto pamiętać, że tunel to nadal plac budowy – ostrzegają jednak urzędnicy. Obowiązuje tam ograniczenie prędkości do 40 km/h. Również przy dojazdach do tunelu. Po stronie wschodniej i zachodniej będą lokalne zwężenia z uwagi na prowadzone roboty budowlane.

Od 22 maja od godzin wieczornych ruch w ciągu ul. Opolskiej będzie się odbywał w tunelu w obu kierunkach. Do uruchomionej 12 maja komory południowej, dojdzie jezdnia północna, którą kierowcy dwoma pasami ruchu będą mogli jechać w kierunku Bronowic. – Na poziomie „0” nad tunelem już obecnie wykonawca łączy poszczególne elementy infrastruktury, przede wszystkim tory tramwajowe. Puszczenie ruchu w tunelu także na kierunku zachodnim pozwoli na intensyfikację prac – podkreślają przedstawiciele magistratu.

Tunel drogowy wzdłuż ul. Opolskiej to jeden z siedmiu obiektów inżynierskich, realizowanych w ramach budowy linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej. Jego celem podstawowych jest oddzielnie ruchu tranzytowego na linii wschód – zachód od układu drogowo-torowego na kierunku północ – południe. Wszystko po to, aby usprawnić i przyspieszyć przejazd komunikacji zbiorowej. Dzięki „schowaniu” ruchu samochodowego pod ziemię, tramwaje jadące na północ sprawnie przetną ruchliwą arterię.

Tunel ma ok. 100 m, a włącznie z najazdami – ok. 414 m. Konstrukcja jest szeroka na ok. 23 m. Różnica docelowa poziomów pomiędzy jezdniami Trasy Wolbromskiej (poziom „0”) i jezdniami w tunelu wyniesie się ok. 7,5 metrów. Jeśli chodzi o ciężar dopuszczonych pojazdów wyniesie on 50 ton.

(AI GEG)

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Share via