Barbara Nowak już nie jest kuratorem oświaty

Grzegorz Skowron
(Fot. FB Kuratorium Oświaty w Krakowie)

Czarny czas dla edukacji, średniowiecze, które zafundowano Małopolsce, już się skończył – powiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka informując o podpisaniu dymisji Barbary Nowak ze stanowiska małopolskiego kuratora oświaty. Czasowo zastąpi ją Gabriela Olszowska. W ciągu miesiąca zostanie ogłoszony konkurs na nowego kuratora oświaty w Krakowie.

- reklama -

Barbara Nowacka przyjechała specjalnie do Krakowa, by odwołać Barbarę Nowak. Poinformowała o swojej decyzji podczas konferencji prasowej w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim. – Dziś podpisałam odwołanie pani kurator Barbary Nowak z pełnienia funkcji, a po konsultacji z panem wojewodą powołaliśmy osobę, która będzie na ten czas przejściowy pełniła obowiązki małopolskiej kurator oświaty. To naprawdę dobra wiadomość dla szkół, ponieważ pani Nowak zajmowała się absolutnie nie tym, czym powinien zajmować się kurator oświaty – stwierdziła Barbara Nowacka.

- REKLAMA -

W konferencji uczestniczył wojewoda małopolski Krzysztof Klęczar oraz krakowscy i małopolscy parlamentarzyści rządowej koalicji. – Kuratorium pod kierunkiem pani kurator Nowak było uosobieniem, było symbolem wszystkiego tego, czemu Polacy powiedzieli „nie” w ostatnich wyborach parlamentarnych. Było symbolem pogardy, było symbolem dominacji ideologii nad zdrowym rozsądkiem, było symbolem absolutnego braku poszanowania dla drugiego człowieka – mówił wojewoda.

- Advertisement -

Pytania dziennikarzy dotyczyły m.in. tego, kiedy Barbara Nowak otrzyma pismo z odwołaniem i kto je jej wręczy. – Chętnych do tego nie brakowało – odparł wojewoda. Ministra edukacji sugerowała, że to nie ona wręczy dymisję dotychczasowej kuratorce – zapytana, czy to niestosowne, odparła, że niestosownie przez ostatnie lata zachowywała się Barbara Nowak.

kurator konferrencja
Barbara Nowak już nie jest kuratorem oświaty 4

Konferencja prasowa w sprawie odwołania małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak (fot. Małopolski Urząd Wojewódzki)

Przebieg konferencji prasowej ministry edukacji Barbary Nowackiej można prześledzić TUTAJ.

Barbara Nowak jest pierwszym odwołanym kuratorem oświaty. Ministra edukacji zapowiedziała, że do końca roku zostaną odwołani wszyscy kuratorzy oświaty.

„W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem” – komentarz tej treści umieściła w mediach społecznościowych odwołana Barbara Nowak. Podziękowała też wszystkim osobom, z którymi spotkała się podczas swojej pracy jako kuratorka.a

Pełniąca obowiązki małopolskiego kuratora oświaty Gabriela Olszowska to była dyrektorka krakowskich szkół. Głośno o niej zrobiło się wtedy, kiedy wygrała w sądzie sprawę przeciwko komisji dyscyplinarnej dla nauczycieli. Komisja zwolniła ją z pracy, ale sąd uznał, że decyzja komisji dyscyplinarnej jest niezgodna z prawem, bo została podjęta, gdy sprawa się przedawniła.

kurator muw
Barbara Nowak już nie jest kuratorem oświaty 5

Pełniąca obowiązki małopolskiego kuratora oświaty Gabriela Olszowska (fot. Małopolski Urząd Wojewódzki)

– Uwielbiam pracować i będę pracować. To jest najważniejsza rzecz. Kurator oznacza opiekun, cura, curae oznacza opieka. Nie prokurator. Lubię pracować, chyba się znam na bardzo wielu obszarach. Na pewno dostanę pomoc, bo to mam gwarantowane. Proszę Państwa, dzieciaki, ludzie związani z oświatą, myślę tutaj o stowarzyszeniach, rodzice, samorządy uczniowskie, nauczyciele i wreszcie dyrektorzy. Możemy wspomóc się nawzajem i będziemy rozwiązywać nasze problemy – powiedziała pełniąca obowiązki małopolskiego kuratora oświaty Gabriela Olszowska.

(AI GEG)

Share This Article
2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *