Będzie nocna prohibicja w Krakowie. W jakich godzinach nie kupimy alkoholu w sklepach?

Podzielże się tym

Fot. Pixabay

Rada Miasta Krakowa wprowadziła zakaz nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach. Nocna prohibicja w handlu detalicznym będzie obowiązywać od 1 lipca 2023 roku. Alkoholu nie będzie można kupić w godz. 0.00 – 5.30. Za takim zakazem opowiedziało się 32 radnych, nie było głosów przeciw, 5 radnych wstrzymało się od głosu.

Uchwalone przez Radę Miasta Krakowa ograniczenia będą dotyczyć „wszystkich punktów sprzedaży prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, zlokalizowanych na terenie Gminy Miejskiej Kraków”. Będą to przede wszystkim: typowe punkty sprzedaży detalicznej, czyli np. sklepy, supermarkety, hipermarkety, stacje benzynowe, sklepy monopolowe, sklepy z produktami specjalistycznymi, np. winiarskie, domy handlowe, sklepy dyskontowe, punkty sprzedaży detalicznej przy hurtowniach, itp. Zakazem nie będą objęte restauracje i bary – tam w nocy nadal można będzie kupować i pić alkohol.

Choć decyzja krakowskich radnych odbije się echem w całej Polsce, Kraków nie jest wyjątkiem w zakresie nocnej prohibicji. Ograniczenia w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży wprowadziły m.in. Katowice, Poznań, Wrocław, Zakopane, Skawina. W miastach, w których wprowadzono ograniczenia, potwierdzono pozytywny wpływ na poprawę bezpieczeństwa oraz spadek liczby interwencji, przykładowo w Katowicach spadła liczba interwencji dotyczących spożywania alkoholu w miejscach publicznych (o 45%) oraz liczba interwencji wobec osób nietrzeźwych (o 46,4%). Ograniczenia w godzinach sprzedaży napojów alkoholowych obowiązują w wielu krajach europejskich m. in. w Irlandii, Portugalii, Litwie, Słowenii, Estonii, Szwecji, Hiszpanii, Finlandii, Łotwie oraz Norwegii.

Głównym powodem wprowadzenia zakazu handlu alkoholem w nocy są burdy i naruszenia ciszy nocnej przez dotychczasowych klientów całodobowych sklepów z alkoholem. Ten problem szczególnie odczuwalny jest jest w ścisłym centrum Krakowa, gdzie wychodzący z barów i pubów często na „dobicie się” kupują alkohol w nocnym sklepie i ruszają z nim na spacer po mieście.

Wprowadzenie nocnej prohibicji w Krakowie budzi sprzeczne opinie. Jedni uważają, że zamknięcie sklepów z alkoholem niczego nie zmieni, a stracą na tym przedsiębiorcy. Inni podkreślają, że najważniejszy jest spokój mieszkańców i nie można ich kosztem robić interesów. Decyzja radnych oznacza, że już w wakacje w Krakowie alkoholu nie będzie można kupić ani w sklepie, ani na stacji benzynowej. Nocna prohibicja będzie obowiązywać w godz. 0.00 – 5.30. Pojawiały się poprawki, by zakaz obowiązywał dłużej (np. w godz. 22.00 – 6.00), ale nie zyskały one większości wśród radnych.

Grzegorz Skowron, Agencja Informacyjna GEG

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Share via