Członek Rady Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie stanie przed sądem. Ma prokuratorskie zarzuty

Podzielże się tym

MOCAK - Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (fot. www.mocak.p)

Janusz Palikot, przedsiębiorca, były poseł, a obecnie członek Rady Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, jest oskarżony o nielegalną reklamę alkoholu. Stanie przed sądem, razem ze znanym celebrytą – popularnym prezenterem telewizyjnym i radiowym. Zarzuty obu panom postawiła Prokuratura Okręgowa w Warszawie, która prowadziła postępowanie po donosie warszawskiego aktywisty Jana Śpiewaka. 

W czwartek. 6 kwietnia 2023, Jan Śpiewak poinformował w mediach społecznościowych, że prezenter i były poseł z jego zawiadomienia staną przed sądem. „Dostali zarzuty prokuratorskie za nielegalną reklamę wódki” – przekazał Jan Śpiewak. – Wreszcie elity „pieszczoszki salonu” będą musieli odpowiedzieć za swoje obrzydliwe czyny. Według oceny prokuratury i mojej popełniali z pełną odpowiedzialnością przestępstwo w celu sprzedaży trucizny, kierując też swoje reklamy do bardzo młodych ludzi. Są ludźmi, którzy powinni zniknąć z przestrzeni publicznej” – powiedział Jan Śpiewak w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Aktywista podkreślił, że ma nadzieję, że jest to początek fali, która doprowadzi do tego, że nielegalne reklamy alkoholi, które się rozprzestrzeniły, praktycznie znikną.

Z kolei prokurator Marek Skrzetuski z Prokuratury Okręgowej w Warszawie poinformował, że postępowanie z zawiadomienia Jana Śpiewaka prowadzi Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście. – W sprawie tej prokurator trzem osobom przedstawił zarzuty. Są to osoby, które prowadzą w mediach społecznościowych profile publiczne o znacznym zasięgu, obserwowane przez wielu użytkowników. Zarzuty te dotyczą reklamowania za pośrednictwem tych profili w mediach społecznościowych napojów alkoholowych w sposób sprzeczny z przepisami ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi – powiedział prokurator Marek Skrzetuski i zaznaczył, że podejrzani zostali przesłuchani oraz, że za zarzucany im czyn grozi kara grzywny w kwocie nawet 500 tys. złotych.

Do informacji o zarzutach odniósł się były poseł Janusz Palikot, który opublikował na Twitterze oświadczenie. Podkreślił w nim, że „dzięki temu uzyskał możliwość przedstawienia swojego punktu widzenia”. Zaznaczył też, że nigdy nie namawiał, ani nie będzie namawiać do picia alkoholu, ale „nie widzi nic zdrożnego w tym, by dzielić się swoją wiedzą o alkoholach, inspirować do ich nieoczywistych zastosowań w kuchni, czy pokazywać miejsca i historie związane z alkoholem”.

„Problemem nie jest alkohol sam w sobie – ten towarzyszy ludziom od zarania dziejów. Problemem są osoby, które nie radzą sobie i uciekają w alkohol lub zastępują nim wszystko inne w życiu” – napisał w oświadczeniu.

Janusz Palikot pozwał Jana Śpiewaka. Domaga się 100 tys. zł na rzecz organizacji pożytku publicznego za zniesławienie.

Jako pierwszy o zarzutach dotyczących nielegalnego reklamowania alkoholu przez Janusza Palikota poinformował „Super Express”.

Janusz Palikot kilka miesięcy temu został powołany przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego do Rady Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Od samego początku ta nominacja budziła ogromne kontrowersje, a niektórzy radni domagali się od prezydent odwołania byłego posła z rady miejskiej instytucji kultury. Do tej pory prezydent nie uległ tym żądaniom.

(PAP) (AI GEG)

Podzielże się tym

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.