Do wyborów zostało 60 dni… Agrounia na listach Koalicji Obywatelskiej

Podzielże się tym

Fot. screen FB Platformy Obywatelskiej

Michał Kołodziejczak i Agrounia znajdą się listach wyborczych Koalicji Obywatelskiej. Taki sojusz wyborczy to najważniejsze wydarzenie i największa niespodzianka kampanii wyborczej na 60 dni przed wyborami.

Agrounia idzie z Koalicją Obywatelską

Koalicja Obywatelska zatwierdza listy kandydatów do Sejmu. Podczas konwencji Donald Tusk ujawnił kilka niespodzianek. Ta największa to sojusz wyborczy Koalicji Obywatelskiej z Agrounią. Przypomnijmy, że Michał Kołodziejczak i jego ugrupowanie miało startować razem z Trzecią Drogą, ale nie zgodził się na to Szymon Hołownia. Teraz kandydaci nowej siła rolniczej znajdą się na listach Koalicji Obywatelskiej. Michał Kołodziejczak będzie liderem listy KO w Koninie.

Z KO kandydować będą także posłanki niezrzeszone Hanna Gil-Piątek i Karolina Pawliczak. Inna niespodzianka to start z list KO Bogusława Wołoszańskiego, autora programu „Sensacje XX wieku”, który będzie jedynka na liście KO w okręgu, w którym startuje Antoni Macierewicz.

Tusk „unieważnił” referendum

W tym tygodniu Sejm ma zdecydować o przeprowadzeniu referendum razem z wyborami parlamentarnymi. Na konwencji Koalicji Obywatelskiej „uroczyści unieważnił referendum”. Według niego prawdziwym referendum są wybory, które odpowiedzą na pytanie: kto jest ważniejszy – Polska czy PiS?

„Unieważniać, panie Tusk, to pan sobie może referendum w Niemczech, jak przyjaciele z Berlina panu pozwolą. Tu jest Polska i my przeprowadzimy referendum zgodnie z wolą Polaków” – tak na słowa Donalda Tuska zareagował premier Mateusz Morawiecki.

…i zatwierdził krakowską listę

Sprawdziły się nasze informacje, że liderem krakowskiej listy Koalicji Obywatelskiej będzie Bartłomiej Sienkiewicz.

Trzecia Droga przedstawia własny sondaż

Szymon Hołownia zaprezentował sondaż wykonany przez ośrodek Research Partner na zlecenie Trzeciej Drogi. Według tego badania na PiS chce głosować 36,4 proc., a na KO – 29,6 proc. Konfederacja może liczyć na 11,7 proc., zaś Trzecia Droga ma niewiele mniej, bo na 11,4 proc. Do Sejmu weszłaby jeszcze Lewica z wynikiem 8,3 proc.

Już 31 komitetów

Do 28 sierpnia Państwowa Komisja Wyborcza przyjmuje zgłoszenia komitetów, które zamierzają wystawić kandydatów na posłów i senatorów. Do środy, 16 sierpnia zgłosiło się 31 komitetów, PKW zarejestrowała 27 z nich. Oto ich lista:
Konfederacja Wolność i Niepodległość
Nowa Lewica
Bezpartyjni Samorządowcy
Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców (tylko do Sejmu)
Patrioci Polska (tylko do Sejmu)
Polska Jest Jedna
Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni
Komitet Wyborczy Związku Słowiańskiego
Partia Wolności
Trzecia Droga PSL – PL2050 Szymona Hołowni
Prawo i Sprawiedliwość
Ruch Społeczny Agrounia TAK
Bezpartyjni
Antypartia
Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin
Zjednoczeni
Odpowiedzialność
Normalny Kraj
Ruch Dobrobytu i Pokoju
Wolna Europa
Polska 2050
Ruch Naprawy Polski
Jedność Myśli Europejskich Narodów i Świata
Mniejszość Niemiecka
Ślonzoki Razem
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Partia Piratów
Na rejestrację czekają 4 komitety: komitet Andrzej Dziuba – Pakt Senacki, Pakt Senat dla Obywateli, komitet Marcina Nowaka, Nowa Nadzieja.

(AI GEG)

Podzielże się tym

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.