Do wyborów zostało 67 dni… Pierwsza zgłosiła się Konfederacja

Podzielże się tym

Fot. PKW

15 października 2023 odbędą się w Polsce wybory parlamentarne. Kampania wyborcza potrwa nieco ponad dwa miesiące. Do otwarcia lokali wyborczych pozostało jeszcze 67 dni. Będziemy na bieżąco informować o najważniejszych wydarzeniach kampanii wyborczych, terminach ważnych dla dla komitetów wyborczych, ale przede wszystkim dla wyborców. Oto informacje z ostatniej doby.

Kampania ruszyła…

Prezydent Andrzej Duda 8 sierpnia podpisał postanowienie o zarządzeniu wyborów parlamentarnych na dzień 15 października 2023. To postanowienie jeszcze tego samego dnia ukazało się w Dzienniku Ustaw, a to oznacza, że kampania wyborcza oficjalnie rozpoczęła się właśnie 8 sierpnia.

Zapowiedzi pierwszych komitetów

Jako pierwsi założenie komitetu pod nazwą Trzecia Droga poinformowali liderzy Polskiego Stronnictwa Ludowego (Władysław Kosiniak-Kamysz) oraz Polski 2050 (Szymon Hołownia). Lewica zapowiedziała, że do wyborów idzie pod szyldem Nowa Lewica i że chce zarejestrować swój komitet, a także listy kandydatów na posłów jako pierwsza. Koalicja Obywatelska także zamierza jak najszybciej złożyć wniosek o rejestrację komitetu. Ale jako pierwsza dokumenty w PKW złożyła Konfederacja.

Na utworzenie komitetu wyborczego partie i wyborcy mają czas do 28 sierpnia. Zgłaszanie list kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów kończy się o północy 6 września.

Już 7 komitetów

W środę, 9 sierpnia 2023 roku, do PKW zgłosiło się 7 komitetów wyborczych. Pięć z nich – Konfederacja Wolność i Niepodległość, Nowa Lewica, Bezpartyjni Samorządowcy, Polska Jest Jedna, Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni – zamierza wystawić kandydatów do Sejmu i Senatu. Dwa komitety – Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców, Patrioci Polska – chcą zarejestrować tylko listy z kandydatami do Sejmu.

Licznik wyborczy

Państwowa Komisja Wyborcza uruchomiła specjalny serwis internetowy poświęcony wyborom do Sejmu i Senatu. Można tam znaleźć wszystkie informacje dotyczące tych wyborów – m.in akty prawne, wyjaśnienia i informacje PKW, a także licznik odliczający czas do otwarcia lokali wyborczych o godz. 7.00 w dniu 15 paździrnika.

Wszystko o wyborach – Wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w 2023 r.

Co z referendum

Najprawdopodobniej razem z wyborami parlamentarnymi zostanie przeprowadzone referendum ogólnokrajowe. Kiedy kilka tygodni temu PiS zapowiadało referendum, mowa była o jednym pytaniu dotyczącym polityki migracyjnej. Teraz pojawiają się spekulacje, że pytań będzie kilka. Według wstępnych opinii PKW, wybory i referendum będą przeprowadzać te same komisje.

(AI GEG)

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.