Dziewięć polskich uczelni, w tym dwie z Krakowa, w światowym rankingu uniwersytetów

Podzielże się tym

Fot. Flickr

Na opublikowanej we wtorek tzw. liście szanghajskiej – rankingu obejmującym 1000 najwyżej ocenianych światowych uczelni – znalazło się w tym roku 9 polskich placówek. Ranking jest co roku zestawiany przez Szanghajski Uniwersytet Jiao Tong.

Listę (Academic Ranking of World Universities) otwierają amerykańskie uniwersytety: Harvard, Stanford i Massachusetts Institute of Technology. Brytyjskie Cambridge i Oxford zajmują pozycje czwartą i siódmą. W pierwszej światowej dwudziestce poza uczelniami amerykańskimi i brytyjskimi znalazły się jeszcze tylko francuski Paris-Saclay University i szwajcarski ETH Zurich. Szczegóły – https://www.shanghairanking.com/rankings/arwu/2023.

Wśród uniwersytetów azjatyckich na pierwsze miejsce wysunął się Uniwersytet Tsinghua, a w pierwszej setce pojawiły się po raz pierwszy dwie uczelnie chińskie: Central South University i Nanjing University.

Z polskich szkół wyższych najwyżej ocenione zostały uniwersytety Jagielloński i Warszawski, które jednak znajdują się dopiero w piątej setce najlepszych światowych placówek (przedział 401-500). Poza nimi na tegorocznej liście TOP 1000 znalazły się również Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu i krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza (przedział 801-900). Za nimi, w ostatniej setce rankingu, znajdują się uniwersytet Adama Mickiewicza, politechniki Gdańska i Warszawska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Warszawska Akademia Medyczna.

Ranking przygotowywany jest przez Shanghai Ranking Consultancy przy uniwersytecie Jiao Tong. Powstaje w oparciu o kryteria, do których zalicza się liczba absolwentów i pracowników, którzy zdobyli którzy Nagrody Nobla i przyznawane w dziedzinie matematyki medale Fieldsa. Uwzględnia się liczbę artykułów oraz prac które znalazły się w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index – Expanded oraz Social Sciences Citation Index).

Sam szanghajski uniwersytet Jiao Tong w tegorocznym rankingu znalazł się na 46 pozycji.

(PAP)

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.