Dziś i jutro możliwe burze z gradem, potem wracają upały

Grzegorz Skowron
Fot. Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

Synoptycy ostrzegają przed burzami z gradem. Przyniesie je front atmosferyczny przechodzący nad Polską. Ostrzeżenie pogodowe dotyczy środy, ale gwałtowne burze możliwe będą także w czwartek. Po kilku dniach, kiedy temperatura spadnie poniżej 30 stopni, wrócą upały. Weekend zapowiada się bardzo gorący.

- reklama -

Wedle prognoz synoptyków IMGW, dziś mogą wystąpić burze, którym będą towarzyszyć silne opady deszczu, od 20 do 30 mm, a także porywy wiatru do 80 km/godz. Miejscami pojawi się grad. Ostrzeżenie pierwszego stopnia obowiązuje dzisiaj od godz. 11.00 do godz. 22.00. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określono na 80 proc.

- REKLAMA -

Burze możliwe będą także w czwartek, choć na jutro nie wydano jeszcze ostrzeżenia pogodowego. Tak samo jak dla weekendu, kiedy znowu nad Polskę napłynie kolejna fala ciepła. Przez trzy dni – od soboty do poniedziałku – termometry będą pokazywać ponad 30 stopni, potem temperatury mają oscylować między 26 a 28 stopni.

- Advertisement -

Burze mogą powodować zakłócenia w pracy urządzeń elektrycznych, zagrożenie pożarowe, uszkodzenia drzewostanu, utrudnienia komunikacyjne, lokalne zalania, a tym samym stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego.

Z kolei w upały wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu. Lekarze zalecają, aby wtedy osoby starsze i dzieci nie wychodziły z domu. Powinniśmy pamiętać o ochronie głowy i pić nawet trzy litry wody dziennie.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *