Gdzie najłatwiej o stłuczkę lub wypadek na drodze? Ranking miast i województw

Grzegorz Skowron
Fot. Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

Najwięcej wypadków i kolizji jest na Mazowszu i w Warszawie. I trudno się temu dziwić, bo to największe województwo i największe miasto w Polsce. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę zdarzeń drogowych w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców, okazuje się, że najłatwiej o stłuczkę lub wypadek jest na drogach Dolnego Śląska oraz ulicach Szczecina. Co ciekawe – drogi w Małopolsce i ulice w Krakowie należą do najbardziej bezpiecznych.

- reklama -

Tak wynika z rankingu opracowanego przez ekspertów multiporównywarki rankomat.pl. Analiza powstała w oparciu o ubiegłoroczne dane zawarte w bazie Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji (SEWiK). Na ich podstawie ustalono, gdzie w Polsce najczęściej dochodzi do wypadków oraz kolizji drogowych z udziałem samochodów osobowych. „W tych miejscach ryzyko uszkodzenia samochodu jest wyższe, co może wpływać koszt ubezpieczenia” – podkreślają autorzy rankingu.

- REKLAMA -

W 2022 roku w Polsce do największej liczby wypadków i kolizji z udziałem samochodów osobowych doszło w województwie mazowieckim (54 318). W czołówce znalazły się również śląskie (45 088) i dolnośląskie (32 735). Z kolei najmniej zdarzeń drogowych odnotowano w opolskim (8797), lubuskim (9413) i świętokrzyskim (10 188).

- Advertisement -
rankomat mapa wojew
Gdzie najłatwiej o stłuczkę lub wypadek na drodze? Ranking miast i województw 6

Nieco inaczej wygląda jednak zestawienie województw, jeśli weźmie się pod uwagę liczbę niebezpiecznych zdarzeń drogowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. – Zwykle im większe miasto lub województwo, tym częściej dochodzi do wypadków i kolizji z udziałem samochodów osobowych. Przede wszystkim z powodu znacznie większego natężenia ruchu drogowego. Warto więc porównać liczbę zdarzeń w przeliczeniu na 1000 mieszkańców – przekonują autorzy raportu. Okazuje się, że wówczas najniebezpieczniej jest w dolnośląskim (11,3). W czołówce znajdują się również śląskie (10,3) i kujawsko-pomorskie (10,2). Z kolei mazowieckie zajmuje w zestawieniu piąte miejsce ze wskaźnikiem 9,9. A najbezpieczniej jest na drogach Podkarpacia i Małopolski.

rankomat tabela wojew1
Gdzie najłatwiej o stłuczkę lub wypadek na drodze? Ranking miast i województw 7

Podobnie rankomat.pl przenalizował sytuację w miastach wojewódzkich. Do największej liczby wypadków i kolizji doszło w Warszawie (22 345). Kolejne miejsca zajęły Wrocław (9392) i Kraków (8704). Natomiast najmniej zdarzeń drogowych odnotowano w Gorzowie Wielkopolskim (1648), Opolu (2007) i Olsztynie (2494).  

rankomat mapa miasta
Gdzie najłatwiej o stłuczkę lub wypadek na drodze? Ranking miast i województw 8

Nieco inaczej wygląda zestawienie uwzględniające liczbę niebezpiecznych zdarzeń drogowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Wśród miast wojewódzkich najczęściej do wypadków i kolizji drogowych z udziałem samochodów osobowych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców dochodzi w Katowicach (18,1). W ścisłej czołówce znajdują się również Kielce (16,2) i Opole (15,8).  Co ciekawe, w przeliczeniu na 1000 mieszkańców najrzadziej do wypadków i kolizji dochodzi w Krakowie (10,8) i w Warszawie (12). Natomiast na najniższym stopniu podium znajduje się Poznań (12,4).

ranakomat tabela miasta 1
Gdzie najłatwiej o stłuczkę lub wypadek na drodze? Ranking miast i województw 9

Trzeba jednak pamiętać, że to tylko statystyki. Rozwagę i ostrożność trzeba zachować na każdej drodze i na każdej ulicy… Zwłaszcza, że o wypadku lub stłuczce decyduje tylko moment nieuwagi czy zbagatelizowanie zasad ruchu drogowego.

Najczęstszą przyczyną wypadków i kolizji drogowych z udziałem samochodów osobowych w siedmiu województwach jest niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Najwięcej w śląskim (8874), a najmniej w opolskim (1554). Z kolei w przeliczeniu na 1000 mieszkańców jest to najczęstszy powód zdarzeń w dolnośląskim (3,4), a najrzadszy w podkarpackim (1,2). 

Natomiast nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu jest najczęstszą przyczyną wypadków i kolizji w sześciu województwach. Najwięcej w wielkopolskim (4753), a najmniej w świętokrzyskim (1530). Z kolei w przeliczeniu na 1000 mieszkańców jest to najczęstszy powód zdarzeń drogowych w kujawsko-pomorskim (1,8), a najrzadszy w świętokrzyskim (1,2).  

Ponadto w wyniku niedostosowania prędkości do warunków ruchu drogowego najczęściej do wypadków i kolizji z udziałem samochodów osobowych dochodzi w województwie mazowieckim (9322), łódzkim (3981) i warmińsko-mazurskim (1768). 

W jedenastu miastach wojewódzkich najczęstszą przyczyna wypadków i kolizji z udziałem samochodów osobowych jest niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Najwięcej we Wrocławiu (2822), a najmniej w Olsztynie (381). Z kolei w przeliczeniu na 1000 mieszkańców jest to najczęstszy powód zdarzeń drogowych w Katowicach (4,7), a najrzadszy w Olsztynie (2,2). 

Natomiast niedostosowanie prędkości do warunków ruchu drogowego jest najczęstszą przyczyną wypadków i kolizji w Łodzi (1709), Gdańsku (1563) i Poznaniu (1200). Z kolei nieprawidłowa zmiana pasa ruchy w Warszawie (4783), a nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu w Gorzowie Wielkopolskim (347). 

Grzegorz Skowron, Agencja Informacyjna GEG

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *