Harcerze z Krakowa jadą na 25. Światowe Jamobree Skautowe w Korei Południowej

Podzielże się tym

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Ponad 40 harcerzy z Chorągwi Krakowskiej Związku Harcerstwa Polskiego będzie uczestniczyć w 25. Światowym Jamobree Skautowym w Korei Południowej. Na zlot skautowy do SaeManGeum udaje się 535-reprezentacja naszego kraju, małopolscy harcerze stanowią najliczniejszą grupę.

Od 1920 r., co 4 lata, w jednym z zakątków świata powstaje ogromny obóz. Przez kilkanaście dni zamieszkują go skauci z całego świata. Wspólnie realizują projekty, poznają wzajemnie zwyczaje swoich kultur, uczą się. Międzynarodowy zlot skautowy Jamboree skierowany jest do osób w wieku 14-17 lat. Uczestniczyć w nim można tylko raz w życiu.

W 2023 r. taka nietypowa wioska zawita do SaeManGeum (Jeollabuk-do) w Korei Południowej. Tegoroczny zlot trwać będzie od 1 do 12 sierpnia. Obozowisko umiejscowione jest w SaeManGeum w pobliżu Parku Narodowego Byeonsanbando na półwyspie Byeonsan. Obszar zlotu zajmuje powierzchnię około 8,8 km². Płaski teren otaczają morze i góry.

– Wyjazd na Światowe Jamboree do Korei Południowej to niesamowita możliwość poznania skautowego świata, otwarcie się na wielokulturowość i tradycje innych krajów. Życzę Wam, by zlot był dla Was niezapomnianą przygodą, pełną otwartości, nowych przyjaźni i pozytywnej energii, która będzie towarzyszyć Wam przez długie lata. Przywieźcie ze sobą plecaki pełne braterskich wspomnień i iskrę, która zapali nas wszystkich do przygotowania kolejnego Jamboree, które w 2027 roku odbędzie się w Polsce – mówi komendant ZHP Chorągwi Krakowskiej hm. Artur Walkowiak.

– 10 lat przed pierwszym zlotem Jamboree powstały właśnie tu, w Krakowie, pierwsze drużyny harcerskie. Działo się to w czasach, kiedy nasz kraj był jeszcze pod zaborami. Od tamtych lat nieprzerwanie działamy i wychowujemy kolejne pokolenia świadomych obywateli naszej Ojczyzny. Fundamentem naszej działalności jest braterstwo. To właśnie zloty Jamboree są pokazem wspólnoty i braterstwa skautów z całego świata. Jamboree dla skautów jest jak olimpiada dla sportowców: wszyscy chcą tam pojechać. Cieszymy się, że tak liczna reprezentacja naszej Chorągwi jedzie do Korei Południowej. Na pewno przeżyją przygodę życia – mówi hm. Mariusz Siudek z ZHP Chorągwi Krakowskiej.

Dzisiaj (26 lipca 2023) u stóp Wawelu spotkali się harcerze z Chorągwi Krakowskiej Związku Harcerstwa Polskiego, którzy dołączą do uczestników Jamboree. W uroczystej odprawie uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który przekazał harcerzom niezbędne podczas wyjazdu plecaki turysty (ich zakup współsponsorował Krakowski Park Technologiczny). Wojewoda życzył harcerzom, aby „tegoroczny zlot dostarczył wszystkim jego uczestnikom niezapomnianych wrażeń”.

Kolejny zlot za 4 lata odbędzie się w Polsce – w Gdańsku.

(AI GEG) (fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie)

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.