/

Janusz Palikot i Kuba Wojewódzki skazani za reklamowanie alkoholu w internecie

Fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Warszawski sąd skazał trzech celebrytów za reklamowanie alkoholu w internecie. Były poseł Janusz Palikot, obecnie członek Rady Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, ma zapłacić 80 tys. zł. Gwiazda TVN Jakub Wojewódzki i ich wspólnik Tomasz Czechowski skazani zostali na grzywny po 70 tys. zł. Sąd nie miał wątpliwości, że złamali ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi – pisze we wtorek „Super Express”.

Jak informował „SE”, Prokuratura Rejonowa w Warszawie postawiła Palikotowi, Wojewódzkiemu i Czechowskiemu zarzuty. Według śledczych celebryci złamali prawo, reklamując napoje alkoholowe w internecie. Kilka dni temu zapadł wyrok w tej sprawie.

„Oskarżonego Janusza Palikota uznaje się za winnego i wymierza karę 80 tys. zł grzywny. Jakuba Wojewódzkiego uznaje się za winnego i wymierza mu karę 70 tys. zł grzywny. Tomasza Czechowskiego uznaje się za winnego i wymierza mu karę 70 tys. zł grzywny” – cytuje wyrok „Super Express”. Poza tym Palikot ma zapłacić ok 9 tys. zł kosztów sądowych, a Wojewódzki i Czechowski po 8 tys. zł.

Oświadczenie w sprawie wyroku wydał Janusz Palikot. Poniżej jego treść…

„Wczoraj (22 maja 2023 r.) dziennikarka SuperExperssu pani Katarzyna Litwińska skierowała do mnie emaila „Dzień dobry, Katarzyna Litwińska z SE czy mogę liczyć na krótki komentarz? Chodzi o wyrok w sprawie promowania alkoholu w intrenecie.”

To, że otrzymałem wspólnie z Kubą i Tomkiem, moimi wspólnikami, zarzuty rzekomego reklamowania alkoholu jest powszechnie wiadome. Stawiliśmy się w Prokuraturze, złożyliśmy każdy osobno swoje wyjaśnienia. Prokurator uznał, że kieruje akt oskarżenia. Z emaila dziennikarki dowiedzieliśmy się, że Sąd w postępowaniu nakazowym skazał nas na kary grzywny. Znakiem czasów jest, że w Polsce wyroki ogłasza prasa, zanim jeszcze uczyni to sad wobec obywatela. Bo pismo z Sądu do nas wciąż jest „gdzieś”. 

Donosiciel Śpiewak skazany prawomocnie za mówienie nieprawdy, a następnie ułaskawiony przez Andrzeja Dudę zapewne uważa, że coś wygrał. Nic nie wygrał, bo wyrok jest nieprawomocny i stanie się przedmiotem normalnego postępowania sądowego w trakcie, którego przedstawimy swoje argumenty wskazujące, że nigdy nie łamaliśmy prawa. Zapowiedziałem w marcu, że swojego stanowiska będę bronił przed sadem. Jak trzeba będzie pójdziemy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.”

Jan Śpiewak komentując dla PAP wyrok warszawskiego sądu dotyczący byłego posła Janusza Palikota, celebryty Jakuba Wojewódzkiego i ich wspólnika Tomasza Czechowskiego podkreślił, że jest to przełom. „Sąd wypowiedział się jasno, że prawo obowiązuje, również w internecie. Liczymy na to, że za tym wyrokiem pójdą kolejne i zaczniemy po prostu sprzątać internet z tej alkoholowej patologii” – powiedział PAP działacz społeczny.

Wcześniej w swoim wpisie na Twitterze zaznaczył, że sąd po jego zawiadomieniu nie miał wątpliwości, że „Wojewódzki i Palikot to kryminaliści”. „Sprawa była na tyle oczywista, że skazał ich w trybie nakazowym za reklamy alkoholi! To koniec bezkarności alkopatusów i karteli alkoholowych, którzy na krzywdzie ludzi zbijają fortuny” – napisał Jan Śpiewak.

(PAP) (AI GEG)

1 Comment

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Share via