Wybitny polski kompozytor muzyki filmowej ma swoją gwiazdę w krakowskiej Alei Gwiazd

Podzielże się tym

Fot. Bogusław Świerzowski / kraków.pl

Jan A.P. Kaczmarek jest jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej. Stworzył muzykę do ponad 70 obrazów. Od czwartku, 25 maja 2023 roku ma swoją gwiazdę w krakowskiej Alei Gwiazd. Odsłonięcie gwiazdy i odcisku dłoni wybitnego kompozytora to jedno z wielu wydarzeń organizowanych w ramach obchodów 70. urodzin mistrza.

W czwartek, 25 maja, u stóp Wzgórza Wawelskiego w krakowskiej Alei Gwiazd odsłonięto odcisk dłoni oraz gwiazdę Jana A.P. Kaczmarka. Tym samym kompozytor pozostawia po sobie stały ślad w Krakowie. Odciśnięcie dłoni odbyło się tuż przed rozpoczęciem Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA, w czasie którego zorganizowano pokaz specjalny filmu „Całkowite zaćmienie” z muzyką Kaczmarka z 1995 r. w reżyserii Agnieszki Holland z udziałem Leonardo di Caprio. Pokaz poprzedziła rozmowa z reżyserki z Grażyną Torbicką na temat twórczości kompozytora. W pokazie wzięła udział także żona artysty, Aleksandra Twardowska-Kaczmarek.

Również 25 maja, odbył się koncert Kaczmarek2Cinema w ramach trwającego Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. To niejedyne wydarzenie w programie tegorocznego FMF. W pałacu Potockich odbył się też panel dyskusyjny „Jan A.P. Kompozytor i Przyjaciel”, w którym wzięli udział Aleksandra Twardowska-Kaczmarek, Michał Merczyński, Robert Piaskowski, Andrzej Szachowski i Katarzyna Janowska.

Z kolei w niedzielę, 28 maja, w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha o godzinie 14.00 odbędzie się spotkanie wokół wystawy „Jan A.P. Marzyciel”, w którym udział wezmą Rafał Syska i Jędrzej Kościński (kuratorzy), a także Aleksandra Twardowska-Kaczmarek, Robert Piaskowski i Miłosz Stelmach. O 15.00 zaplanowano oprowadzanie kuratorskie z Rafałem Syską, a następnie, o 16.00, odbędzie się pokaz filmu „Dusza zaklęta w fortepianie” Judyty Fibiger. Wystawę „Jan A.P. Marzyciel” można oglądać jedynie do 1 czerwca.

Jan A.P. Kaczmarek jest jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej. Stworzył muzykę do ponad 70 obrazów m.in. „Niewiernej” Adriana Lyne’a, „Aimee i Jaguar” Maxa Fareberbocka, „Straconych dusz” Janusza Kamińskiego. W 2005 r. został nagrodzony Oscarem za skomponowanie ścieżki dźwiękowej do filmu „Marzyciel” Marca Forstera. W związku z 70. urodzinami Mistrza w Krakowie organizowanych jest wiele wydarzeń, które mają na celu upamiętnić twórczość i postać kompozytora. Jego stan zdrowia jest obecnie poważny. Muzyk cierpi na MSA – zanik wieloukładowy.

kaczmarek aleja 21
Wybitny polski kompozytor muzyki filmowej ma swoją gwiazdę w krakowskiej Alei Gwiazd 2

Krakowska Aleja Gwiazd jest wspólnym projektem Miasta Krakowa, RMF FM, KBF oraz Mastercard OFF CAMERA. Odcisk dłoni i gwiazda Jana A.P. Kaczmarka dołącza do gwiazd Celine Dion, Andrzeja Wajdy, Luca Bessona, Benedicta Camberbatcha, Josha Hartnetta, Krystyny Jandy, Claudii Cardinale, zespołu Scorpions, Agnieszki Holland i Krzysztofa Zanussiego. Już wkrótce w alei zostaną odsłonięte kolejne odciski dłoni i gwiazdy gości Festiwalu Mastercard: Johna Malkovicha, Jessego Eisenberga oraz Jerzego Skolimowskiego.

(AI GEG)

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Share via