Już wiemy, kiedy Aleksander Miszalski przejmie gabinet po Jacku Majchrowskim

Grzegorz Skowron
Fot. FB, IKC

Aleksander Miszalski będzie nowym prezydentem Krakowa. Został wybrany w drugiej turze wyborów samorządowych 21 kwietnia 2024 roku. Rządy przejmie 7 maja 2024 roku. Tego dnia odbędzie się pierwsza sesja Rady Miasta Krakowa nowej kadencji, podczas której nowi radni i nowy prezydent złożą ślubowanie. Po tej sesji Aleksander Miszalski wejdzie jako gospodarz do najważniejszego gabinetu w krakowskim magistracie, który przez blisko 22 lata zajmował Jacek Majchrowski.

- reklama -

Nowy prezydent zapowiada ewolucyjne zmiany. Jego rywal w drugiej turze – Łukasz Gibała – zapowiadał wielką rewolucję zarówno programową, jak i personalną. Aleksander Miszalski zadeklarował, że czystek w magistracie i miejskich spółkach nie będzie, ale zmian personalnych i tak trzeba się spodziewać. Nie jest bowiem tajemnicą, że radnym Koalicji Obywatelskiej zakończonej kadencji nie wszystko się podobało w zakresie zarządzania miastem przez prezydenta Jacka Majchrowskiego i jego ekipę.

- REKLAMA -

Aleksander Miszalski zadeklarował współpracę z przegranym drugiej tury i jego radnymi. Łukasz Gibała tuż po ogłoszeniu sondażowych wyników mówił o współpracy bez względu na ostateczny wynik. Trudno się jednak spodziewać, by do takiej długofalowej i wielopłaszczyznowej współpracy doszło. Koalicja Obywatelska ma większość w Radzie Miasta i do podejmowania uchwał nie potrzebuje dodatkowych głosów. A jeśli Łukasz Gibała myśli o kolejnej walce o prezydenturę, to musi być w ostrej opozycji wobec Aleksandra Miszalskiego. On jako urzędujący prezydent będzie miał ułatwioną drogę do reelekcji i większe szanse niż startujący po raz czwarty, po trzech porażkach, Łukasz Gibała. A jeśli Gibała współpracowałby z Miszalskim, to nie byłby realnym kontrkandydatem dla przeciwka prezydenta z Koalicji Obywatelskiej.

- Advertisement -

Już po pierwszej sesji 7 maja 2024 roku można spodziewać się pierwszych nominacji. W kampanii wyborczej Aleksander Miszalski zadeklarował, że jego wiceprezydentem będzie prof. Stanisław Mazur, który poparł Miszalskiego jeszcze przed pierwsza turą. Wszystko wskazuje na to, że drugim wiceprezydentem zostanie radny Łukasz Sęk. Nazwiska pozostałej dwójki wiceprezydentów na razie nie są znane. Wiceprezydentem może ponownie zostać Bogusław Kośmider, który przez ostatnie pięć lat był wiceprezydentem u Jacka Majchrowskiego. Pozostali wiceprezydenci raczej nie otrzymają nominacji od nowego prezydenta, bo Aleksander Miszalski musi jakoś zaakcentować, że różni się od kończącego rządy prezydenta Jacka Majchrowskiego.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *