Kraków: Małopolskie Spotkanie Opłatkowe w Operze [zdjęcia]

Ilustrowany Kurier Codzienny
Fot. UM w Krakowie

W Krakowie odbyło się dziś uroczyste Małopolskie Spotkanie Opłatkowe, zorganizowane z inicjatywy wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara oraz marszałka województwa małopolskiego Łukasza Smółki.

- reklama -

Ważni goście w Operze Krakowskiej

Uroczystość miała miejsce w Operze Krakowskiej, która stała się symbolem kultury i tradycji Małopolski. W spotkaniu uczestniczyli m.in. wicewojewodowie Elżbieta Achinger i Ryszard Śmiałek, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych, korpusu dyplomatycznego oraz samorządowcy. Błogosławieństwa oraz poświęcenia opłatków udzielił metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

- REKLAMA -

Refleksje wojewody małopolskiego

W swoim wystąpieniu wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar podkreślił znaczenie wspólnoty i dobra w codziennym życiu. Zwracając się do uczestników, mówił o poczuciu wdzięczności za mijający rok i zachęcał wszystkich do pielęgnowania pozytywnych wartości. Odwołując się do indiańskiej legendy o dwóch wilkach, które toczą walkę w każdym człowieku, podkreślił, że wygrywa ten, którego karmimy. „Życzę Wam, Drodzy Koledzy, abyśmy każdego dnia karmili w sobie tego białego wilka” – mówił.

- Advertisement -

Wizja Małopolski według marszałka

W dalszej części spotkania Łukasz Smółka, marszałek województwa małopolskiego, zwrócił uwagę na znaczenie kultury w regionie. „Miejsce, w którym się spotykamy, Opera Krakowska, pokazuje, że kultura w Małopolsce dynamicznie się rozwija. Małopolska to Wy! Małopolska to nasze dzieci” – podkreślił. Dziękował również opiekunom Akademii Ciupaga za ich obecność, co podkreślało inwestycję w młode talenty i przyszłość regionu. Wyraził chęć dążenia do tego, aby Małopolska była jednocześnie tradycyjna, nowoczesna i innowacyjna.

Tradycja kolędowania

Jednym z elementów, który tradycyjnie towarzyszy takim spotkaniom, było kolędowanie. Zgromadzeni mieli okazję wysłuchać interpretacji znanych kolęd, takich jak „Przybieżeli do Betlejem pasterze” oraz „Jezusa narodzonego”, które wykonał zespół Akademia Ciupagi. Uczestnicy brali również udział we wspólnym śpiewaniu klasycznych utworów. Wspólne łamanie się opłatkiem i składanie życzeń integrowało obecnych, nadając spotkaniu rodzinny i serdeczny charakter.

Betlejemskie Światło Pokoju

Podczas uroczystości harcerze Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Krakowskiej przekazali Betlejemskie Światło Pokoju, które symbolizuje nadzieję i dobro. Hasło tegorocznej akcji – „Kochaj czynem” – miało na celu zachęcenie do działania na rzecz innych. „Bądźmy dobrzy dla siebie nawzajem. Bądźmy światłem dla tych, którzy potrzebują pomocy i wsparcia” – zakończył wojewoda Krzysztof Jan Klęczar.

Fot. UW w Krakowie

Udostępnij ten artykuł
Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *