Księża zrzucają sutanny, a kleryków jest coraz mniej

Podzielże się tym

Fot. Pixabay

„W archidiecezji krakowskiej w wakacje odeszło 4 księży, a do seminarium zgłosił się – uwaga! – tylko 1 kandydat” – informację tej treści zamieścił w mediach społecznościowych krakowski ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. To jego reakcja na informację, że abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański „podjął ważny i bolesny temat odejść z kapłaństwa młodych księży”.

W ubiegłym tygodniu abp Gądecki napisał list do księży archidiecezji poznańskiej. Porusza w nim sprawę zrucania sutann przez księży. Jak informuje Super Express, w te wakacje pięciu księży z archidiecezji poznańskiej odeszło ze stanu duchownego. Metropolita poznański twierdzi, że takie sytuacje to zgorszenie, zło i wielka tragedia, ale przyznaje też, że seminarium nie przygotowuje kleryków do życia jako księża i że problemem jest „kariera” w kościelnej hierarchii. „40-letni mężczyzna może zostać prezydentem Polski, ale nie może zostać proboszczem, bo jest za młody” – stwierdza abp Gądecki.

List metropolity trafił do księży 3 września 2023 roku. Jego treść zdradził w mediach społecznościowych katolicki publicysta Tomasz Terlikowski. Po nim sprawę opisał Super Express. A na te doniesienia zareagował krakowski ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Według niego trzeba „docenić abp. Stanisława Gądeckiego, że podjął ważny i bolesny temat odejść z kapłaństwa młodych księży”. – W archidiecezji krakowskiej też w wakacje odeszło 4 księży, a do seminarium zgłosił się – uwaga!- tylko 1 kandydat – poinformował znany duchowny. – Jednak ze strony abp. Marka Jędraszewskiego głucha cisza – podsumował.

Rekrutacja do krakowskiego seminarium ciągle trwa. W lipcu minął pierwszy termin zgłoszeń, drugi mija w połowie września.

(AI GEG)

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.