Kulturalny weekend w Krakowie. Będzie się działo, mimo upałów

Podzielże się tym

Fot. IKC

Piknik w alei Róż, Noc Jazzu, 24. Festiwal Tańców Dworskich – to tylko niektóre propozycje kulturalne na najbliższy weekend. Przy upałach zapowiadanych przez synoptyków, lepiej nie wychodzić nigdzie na dłużej, ale czego nie robi się dla kultury… Sprawdź, co będzie się działo…

To będzie kwitnący piknik! Sobotę spędź w alei Róż

Odnowiona aleja Róż w pełnym rozkwicie zachęca do aktywnego wypoczynku i twórczych działań. Z tej okazji już jutro, 15 lipca, w godz. 12.00–18.00 odbędzie się miejski piknik! W programie m.in. kiermasz rękodzieła lokalnych artystów, spacery edukacyjne po alei Róż i rodzinne warsztaty ogrodnicze. Nie zabraknie również zajęć, których głównym motywem będzie właśnie róża.

Kraków – lipiec – jazz! 16. Noc Jazzu już 15 lipca

W lipcu Kraków rozbrzmiewa jazzem. I tak już od lat. Nasze miasto staje się wakacyjną stolicą jazzu zarówno za sprawą Summer Jazz Festivalu, jak też krakowskiej Nocy Jazzu. Tegoroczna 16. edycja Nocy odbędzie się już jutro, 15 lipca. Jazz usłyszymy zarówno w klubach, jak i w plenerze: na Małym Rynku, na dziedzińcu Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, w ogrodach Dworku Białoprądnickiego, przy Nowohuckim Centrum Kultury oraz w mistrzejowickim Młodzieżowym Domu Kultury im. Andrzeja Bursy. W tym roku w Nocy Jazzu weźmie udział także Filharmonia Krakowska.

24. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”: Gwiazdy, planety, kosmos

„Gwiazdy, planety, kosmos a taniec dworski” – to temat tegorocznej 24. edycji Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”, która odbędzie się w dniach 15-23 lipca w Krakowie. Festiwal organizowany przez Balet Cracovia Danza to spektakle, pokazy, warsztaty a także Krakowski Bal Królewski. Oprócz Baletu Cracovia Danza wystąpią: francuski zespół HéliosKine, indyjski zespół z New Delhi Kathak Sanskriti Alaknanda oraz Capella Antiqua Bialostociensis.

Wagon K będzie kursował na Krakowskiej Linii Muzealnej

W najbliższą niedzielę, 16 lipca na Krakowskiej Linii Muzealnej będą kursować dwa wagony: warszawski wagon K wraz z zabytkowym wagonem doczepnym ND.

Literacki Tydzień polski w Bibliotece Kraków – finał

Tydzień polski swój finał mieć będzie w sobotę 15 lipca, podczas rodzinnego pikniku zorganizowanego w ogrodzie Biblioteki Głównej przy ul. Powroźniczej 2. W jego programie m.in.:

  • spotkania autorskie (Jagoda Gumińska-Oleksy, Dominika Gałka)
  • głośne czytanie fragmentów książek wydanych po góralsku, śląsku i wielkopolsku
  • warsztaty tańców narodowych, plastyczne oraz okołoliterackie
  • spektakl teatralny dla dzieci w wykonaniu Studia Teatralnego Krak-Art.

Teatr Łaźnia Nowa zaprasza na Bulwar[t] Sztuki

30 czerwca ruszył w Krakowie letni maraton kulturalny – Bulwar[t] Sztuki 2023! W programie blisko 40 wydarzeń z dziedziny teatru, literatury, muzyki i… ciszy. Wśród festiwalowych gości m.in. Christopher James Chaplin, Filip Springer, Barbara Sadurska i Tomasz Stawiszyński.

28. Summer Jazz Festival Kraków

Trwa wielkie, dwumiesięczne święto jazzu, a to wszystko za sprawą Summer Jazz Festival Kraków organizowanego od 28 lat w Krakowie przez Witolda Wnuka. Tego lata polska stolica jazzu będzie sceną dla Marcusa Millera, Jana Garbarka z Trilokiem Gurtu, Michela Camilo, Maciej Obara Quartet, czy kultowego składu Yellowjackets. Wystąpi też czołówka polskiego jazzu, m.in. Włodzimierz Nahorny, Krzesimir Dębski, Michał Urbaniak, Marek Napiórkowski i Dorota Miśkiewicz czy Leszek Możdżer. Festiwal rozpoczął się 2 lipca i potrwa do 2 września. Na tegoroczną edycję składa się z ponad 120 koncertów!

17. wakacyjny festiwal filmowy „Letnie Tanie Kinobranie”

7 lipca w Kinie Pod Baranami ruszył doroczny festiwal Letnie Tanie Kinobranie. To dwa miesiące z najlepszymi filmami minionych miesięcy i klasyką kina. Tegoroczna – siedemnasta – edycja wakacyjnego festiwalu odbędzie się pod hasłem „Wszystkie kolory kina”. W programie ponad 100 filmów pogrupowanych w osiem tematycznych tygodni. Pokazy w Kinie Pod Baranami i w sali widowiskowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Dodatkowe seanse pod gwiazdami w Ogrodzie przy Muzeum Manggha. 

Podgórskie Letnie Koncerty w każdą wakacyjną niedzielę

Najpiękniejsze utwory muzyki klasycznej i sakralnej – m.in. w aranżacjach na chór, głosy solowe, bandurę i skrzypce – oraz arcydzieła muzyki organowej. A wszystko to w wyjątkowych wnętrzach kościoła pw. św. Józefa przy Rynku Podgórskim. Centrum Kultury Podgórza zaprasza na tegoroczną edycję Podgórskich Letnich Koncertów, które są organizowane od 9 lipca, w każdą wakacyjną niedzielę o godz. 16.00. Wstęp wolny.

(AI GEG)

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.