Luteranie z całego świata w Centrum Kongresowym w Krakowie

Podzielże się tym

Fot. screen YouTube Luteranie - sesja otwierająca

Luteranie z całego świata w Krakowie! Od 13 do 19 września w Centrum Kongresowycm ICE odbywać się będzie kluczowe dla społeczności luterańskiej całego świata Trzynaste Zgromadzenie Ogólne. Gospodarzem wydarzenia jest Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce. Komitet organizacyjny wspiera krakowska parafia ewangelicka.

Zgromadzenie Ogólne jest główną władzą Światowej Federacji Luterańskiej i jej najwyższym organem decyzyjnym. Zgromadzenie odbywa się rzadko – jedynie raz na sześć lat – co dodaje wyjątkowości krakowskiej edycji wydarzenia. Warto również podkreślić, że będzie to dopiero drugie Zgromadzenie Ogólne ŚFL w Europie Środkowo-Wschodniej, pierwsze odbyło się w 1984 r. w Budapeszcie.

W spotkaniu bierze udział około 350 delegatów ze 150 kościołów członkowskich ŚFL z całego świata. Obecni są również goście ekumeniczni i obserwatorzy. ŚFL skrupulatnie przestrzega wymogu parytetów, które zapewniają, że każdy region jest reprezentowany przez co najmniej 40 proc. kobiet, 40 proc. mężczyzn i 20 proc. młodzieży. Zachowana jest też równowaga pomiędzy delegatami świeckimi i ordynowanymi.

Hasło przewodnie wrześniowego zgromadzenia „Jedno Ciało, Jeden Duch, Jedna Nadzieja” nawiązuje do fragmentu z listu do Efezjan. Refleksja nad hasłem będzie przenikać trzy wymiary spotkania, którymi są: wspólne świętowanie wspólnoty luterańskiej, wzajemne wzbogacanie się oraz wspólne podejmowanie decyzji formalnych dotyczących działań ŚFL.

Formalny charakter prac zgromadzenia sprawia, że znaczna część wydarzeń zorganizowanych w ramach krakowskiego zjazdu będzie zamknięta dla zewnętrznych uczestników. Jednak towarzyszący wydarzeniom program przygotowany przez krakowską parafię, której siedziba mieści się przy ul. Grodzkiej jest w pełni dostępny dla krakowian. Odbędą się koncerty i publiczne debaty, w których udział wezmą m.in. założyciel „Gazety Wyborczej” Adam Michnik, były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, a także imam Krakowa Adam Abdel Fattah, Piotr Nawrocki z Klubu Chrześcijan i Żydów Przymierze i wielu innych inspirujących gości.

(AI GEG)

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Share via