Małopolska kurator oświaty współautorką petycji przeciwko protestom KOD pod Wawelem

Podzielże się tym

Fot. screen FB KOD w Małopolsce

„Wawel bez hejtu” – to hasło petycji, którą w ciągu pierwszych trzech dni zbierania podpisów poparło ponad 900 osób. Petycja skierowana jest do wojewody małopolskiego. To protest przeciwko demonstracjom KOD pod Wawelem, które odbywają się 18. dnia każdego miesiąca, gdy na grób pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich przejeżdżają politycy PiS, w tym Jarosław Kaczyński. Współautorką petycji jest małopolska kurator oświaty Barbara Nowak.

Co miesiąc na Wawel zjeżdżają politycy PiS, by uczestniczyć we mszy św. za śp. Lecha i Marię Kaczyńskim, a potem złożyć kwiaty na ich grobie. Uroczystości organizowane są 18. dnia każdego miesiąca – to tzw. miesięcznice pogrzebu pary prezydenckiej. I co miesiąc pod Wawelem pojawiają się protestujący z transparentami krytycznymi dla PiS. Te protesty organizuje KOD. Od jakiegoś czasu organizowane są kontrmanifestacje w obronie PiS i i prezesa tej partii Jarosława Kaczyńskiego.

Petycja „Wawel bez hejtu” skierowana jest przeciwko protestom KOD. „Dzień 18 każdego miesiąca jest pretekstem do rozgrywania się seansów nienawiści u wjazdu na Wawel. Organizacja KOD zgłasza zgromadzenie pod Wawelem i je przeprowadza. Środki ekspresji, jakie stosuje, nie licują z dobrym obyczajem ani zasadami kulturalnego zachowania w miejscach publicznych. Zarówno wykrzykiwane hasła, prezentowane napisy i rekwizyty, a także napastliwe zachowania, najczęściej są wulgarne, szkalujące i wyszydzające konkretne osoby, a tym samym niszczące ich wizerunek” – czytamy w petycji, którą w ciągu pierwszych trzech dni zbierania podpisów poparło ponad 900 osób.

Autorzy petycji domagają się od wojewody małopolskiego Łukasza Kmity „uwolnienia przestrzeni pod Wawelem od cyklicznych seansów nienawiści, wulgarności i chamstwa!” oraz „egzekucji prawa wobec osób, które cyklicznie je naruszają 18. dnia każdego miesiąca pod Wawelem”. Przeciwnicy protestów Organizowanych przez KOD mają zastrzeżenia do policji, że „nie stosuje środków, które skutecznie zapobiegłyby sianiu zgorszenia”. Według inicjatorów petycji, policja rozwiązywać zgromadzenia KOD i karać jego uczestników, a tymczasem tylko „dba o to, by wydarzenie nie przemieszczało się poza teren wyznaczony” i „zapobiega agresywnym atakom uczestników wobec osób z zewnątrz tej grupy”.

Współautorką petycji przeciwko manifestacjom KOD-u pod Wawelem jest małopolska kurator oświaty Barbara Nowak. Kuratorka wzywa w mediach społecznościowych do podpisywania petycji. Jej pełna treść na Wawel bez hejtu #Wawelbezhejtu | CitizenGO.

(AI GEG)

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.