MEN: jeżeli zajdzie potrzeba, zmienimy przebieg roku szkolnego

IKC
IKC
Warszawa, 11.03.2020. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podczas konferencji prasowej w KPRM w Warszawie, 11 bm. dot. bie¿¹cej sytuacji, zwi¹zanej z zagro¿eniem rozprzestrzeniania siê koronawirusa. Poinformowano m.in. o zamkniêciu na dwa tygodnie wszystkich placówek oœwiatowych i szkó³ wy¿szych oraz ¿³obków i klubów dzieciêcych. (aldg) PAP/Pawe³ Supernak

Zapisy specustawy pozwalają zmienić organizację roku szkolnego; jeżeli będzie taka potrzeba to z nich skorzystamy – oświadczył w piątek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

- reklama -

Piontkowski podkreślił w radiowej Jedynce, że placówki oświatowe, które nie zostały zamknięte na mocy decyzji rządu, mogą być zamykane na wniosek dyrektora w uzgodnieniu z organem prowadzącym. Zaznaczył też, że prawo zamknięcia takiej placówki ma również wojewoda. „Rozporządzenie nie wyklucza przepisów, które obowiązywały wcześniej” – dodał.

Szef MEN pytany, czy szkoły powinny szykować się na wydłużenie roku szkolnego powiedział, że mamy obecnie sytuację nadzwyczajną: zagrożenia zdrowia i życia, a szkoły zostały zamknięte profilaktycznie, by zapobiegać możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa. „Ta dwutygodniowa przerwa nie powinna zakłócać przebiegu roku szkolnego” – ocenił minister.

Pytany, co z egzaminami, jeśli przerwa od zajęć zostanie wydłużona, stwierdził, że to zależy od rozwoju sytuacji. „Jeśli taka przerwa miałaby znacznie się wydłużyć, wtedy będziemy podejmowali decyzję” – oświadczył. „Dlatego wprowadziliśmy przepis do specustawy, przyjętej przez Sejm praktycznie przez wszystkie partie politycznej, dający możliwość zmiany organizacji roku szkolnego ze względu na zagrożenie życia czy zdrowia obywateli” – podkreślił szef MEN. „Jeżeli będzie taka potrzeba, to z tego przepisu skorzystamy” – dodał.

Piontkowski zaznaczył, że przerwa od zajęć nie jest „kolejnymi feriami”, dlatego uczniowie powinni wykorzystać ją na dalsza naukę.

Przyznał, że w szkołach nigdy wcześniej nie był stosowany zdalny sposób nauczania, za pomocą internetu. Zapowiedział, że resort będzie prosić dyrektorów szkół, by podjęli próby przeprowadzenia szkoleń z zajęć online. „Za chwile wyślemy do szkół komunikat wskazujący na portale, z których można skorzystać nauczając online” – zapowiedział minister. Przyznał jednak, że nauczaniem online nie będą mogli zostać objęci wszyscy uczniowie, ponieważ nie każdy dom jest objęty szybkim internetem.

Piontkowski podkreślił również, że nauczycielom należy się dodatek za gotowość do pracy, dodał jednak, że powinni oni tę gotowość wypełniać chociażby, jak wskazał, przygotowując materiały online dla swoich uczniów. „Mam sygnały, że nauczyciele z własnej inicjatywy zaczynają organizować pracę zdalną z uczniami” – zaznaczył.

Piątek jest ostatnim dniem, w którym przedszkola i szkoły podstawowe mają obowiązek zapewnienia opieki nad dziećmi. Od poniedziałku wszystkie placówki oświatowe w kraju będą zamknięte, z wyjątkiem m.in. tych w podmiotach leczniczych i specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych.

Na podstawie rozporządzenia ministra edukacji od 12 do 25 marca w całym kraju zostały zawieszone zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w placówkach oświatowych, zarówno publicznych, jak i prywatnych. Aby zapewnić opiekę najmłodszym dzieciom, przewidziano jednak okres przejściowy – przez dwa pierwsze dni, 12 i 13 marca rodzice dostali możliwość pozostawienia przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej pod opieką nauczycieli.

Od poniedziałku do 25 marca przedszkola i szkoły zostaną całkowicie zamknięte. Nauczyciele będą w gotowości do pracy, natomiast nie będą musieli przychodzić do szkoły. Za ten czas będzie im się należeć wynagrodzenie. (PAP)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *