Mistrzostwa Świata w pływaniu – srebrny medal Krzysztofa Chmielewskiego

Grzegorz Skowron
Krzysztof Chmielewski w półfinale 200 m stylem motylkowym mężczyzn podczas Mistrzostw Świata w Pływaniu 2023 w Fukuoce w Japonii, 25 lipca 2023 r. (Fot. EPA/KIYOSHI OTA, Dostawca: PAP/EPA)

Krzysztof Chmielewski zdobył srebrny medal w wyścigu na 200 m stylem motylkowym podczas pływackich mistrzostw świata w japońskiej Fukuoce. 19-letni Polak uzyskał czas 1.53,62. Stracił 1,19 do Francuza Leona Marchanda.

- reklama -

Brązowy medal wywalczył Japończyk Tomoru Honda, który był wolniejszy od Chmielewskiego zaledwie o 0,04, a od Marchanda – o 1,23.

- REKLAMA -

– Czułem się w ogóle inaczej niż w półfinale. Wydawało mi się, że płynę wolniej. Starałem się patrzeć na innych zawodników, jak oni wytrzymują tempo. Wiedziałem, że zaczną o wiele mocniej, bo zazwyczaj tak jest w finale, ale na ostatniej 50-tce widziałem, że wychodzę do przodu i wykorzystałem sytuację. Po wypłynięciu z wody na ostatniej długości zaczęło do mnie docierać, że jest dobrze – mówił po finałowym wyścigu Krzysztof Chmielewski.

- Advertisement -
PZP MSFukuoka 2607 KrzysztofChmielewski fotRafalOleksiewicz 04
Mistrzostwa Świata w pływaniu - srebrny medal Krzysztofa Chmielewskiego 3

(fot. Rafał Oleksiewicz/PZP)

Ostatecznie podopieczny Grzegorza Olędzkiego dopłynął do mety z rewelacyjnym wynikiem 1:53.62 – drugim w historii polskiego pływania. Znacznie przybliżył się do rekordu kraju Pawła Korzeniowskiego (1:53.23) – rezultatu, który w 2009 roku też dał srebro czempionatu globu. Wówczas Korzeniowski przegrał walkę o złoto tylko z Michaelem Phelpsem. Obecny w Fukuoce Amerykanin dekorował dziś najlepszych zawodników w swojej koronnej konkurencji. – Nie spodziewałem się, że Michael Phelps będzie nas dekorował. Bardzo interesowałem się jego karierą, oglądałem jego wszystkie starty, technikę i w jaki sposób zdobywa swoje największe osiągnięcia. Dlatego to było dla mnie takie ważne – opowiadał Chmielewski.

– Jest co świętować. To przeogromny, życiowy sukces młodego pływaka. Mam nadzieję, że to początek jego wspaniałej kariery. Przepiękny rekord życiowy, niewiele do rekordu Polski. Brawo Krzysztof, brawo trener Grzegorz Olędzki – cieszył się trener reprezentacji Polski, Paweł Wołkow.

To był drugi finał w tegorocznych MŚ z udziałem polskiego pływaka. We wtorek szóste miejsce na 100 m st. grzbietowym zajął Ksawery Masiuk.

Mistrzostwa świata potrwają do 30 lipca. Najlepsi pływacy rywalizują w Fukuoce o 42 komplety medali: 34 w konkurencjach indywidualnych i 8 w sztafetowych. Sesje eliminacyjne rozpoczynają się o 3:30 polskiego czasu, a finały o 13:00.

(PAP) (AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *