Pierwszy miesiąc wakacji na małopolskich drogach – mniej wypadków, więcej ofiar śmiertelnych

Podzielże się tym

Fot. małopolska policja

Policja podsumowuje pierwszy miesiąc wakacji na małopolskich drogach. Było mniej wypadków, ale niestety więcej ofiar śmiertelnych. W lipcu w wypadkach drogowych w Małopolsce zginęło 17 osób.

Wstępne dane statystyczne policji pokazują, że w pierwszym miesiącu tegorocznych wakacji odnotowano 10-procentowy spadek ilości wypadków w stosunku do okresu analogicznego roku poprzedniego, liczba osób rannych uległa zmniejszeniu o 6,5 proc. natomiast zwiększeniu aż o 30 proc. uległa liczba ofiar śmiertelnych – z 13 do 17.

Podobnie jak w latach ubiegłych za pośrednictwem mediów przekazano informacje o możliwości skontrolowania autobusu turystycznego przed wyjazdem w trasę. Podczas takiej kontroli sprawdzany jest stan trzeźwości kierującego, dokumenty uprawniające  do wykonywania przewozu osób, stan techniczny pojazdu i jego obowiązkowe wyposażenie. Ponadto autokary kontrolowane są również podczas podróży. W sumie sprawdzono ponad 900 autobusów
Podczas kontroli ujawniono 1 nietrzeźwego kierującego autobusem. Zdarzenie to miało miejsce 2 lipca br. około godz. 9:00 w Krakowie na ul. Pasternik, gdzie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej autobus. W pojeździe znajdowało się 12 osób, w tym również dzieci, którzy jechali na wycieczkę z Krakowa do Oświęcimia. Badanie trzeźwości kierującego autokarem wykazało blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy, zakazano dalszej jazdy. 

W trosce o bezpieczeństwo, policjanci w czasie wakacji dużą uwagę kierują na indywidualne przejazdy. Kontrole dotyczą wykroczeń popełnianych przez kierujących, a zwłaszcza: przekroczenia dozwolonej prędkości, nieprawidłowego wyprzedzania czy też prawidłowości przewozu dzieci. W ramach dbania o bezpieczeństwo pieszych użytkowników dróg szczególnym nadzorem obejmowane są rejony przejść dla pieszych, na których najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Do tych działań często wykorzystywany jest dron. 

Od początku wakacji, tj. od 23.06 do 31.07.2023 roku małopolscy policjanci skontrolowali ogółem 46 148 pojazdów. Ujawniono  37 398 wykroczeńZatrzymano 437 praw jazdy  i 2538 dowodów rejestracyjnych, w tym 1285 za nieprawidłowy stan techniczny. Do zadań funkcjonariuszy należy też eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierujących. W pierwszej połowie wakacji ujawniono 631 przypadków kierowania pojazdem przez osoby będące  pod wpływem alkoholu.

W okresie od 23 czerwca do 31 lipca br. doszło do 276 wypadków drogowych (spadek o 33 tj. 10 %), w których zginęło 17 osób (wzrost o 4 tj. 30 %), a 341 zostało rannych (spadek o 24 tj. 6,5 %).
W grupie wiekowej dzieci do lat 14 nie odnotowano ofiary śmiertelnej, natomiast 31 osób zostało rannych.

(AI GEG)

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.