Na drodze do Morskiego Oka istnieje ryzyko lawiny wtórnej

Grzegorz Skowron

W okolice popularnej wśród turystów drogi do Morskiego Oka w Tatrach w ostatnich dniach zeszła potężna lawina śnieżna Żlebem Żandarmerii. Czoło lawiny zatrzymało się około 50 metrów od traktu. Tatrzański Park Narodowy (TPN) ostrzega, że w żlebie pozostało jeszcze sporo śniegu i istnieje duże ryzyko lawiny wtórnej.

- reklama -

Lawina Żleb Żandarmerii zeszła w miniony czwartek. Szerokość czoła lawiny ma około 100 metrów, a wysokość w najgrubszym miejscu 6-8 metrów – informują służby TPN.

- REKLAMA -

„Lawina się rozsypała i od strony Włosienicy czyli północnej wpadła do lasu. U góry Żlebu Żandarmerii pozostało jeszcze sporo śniegu, dlatego istnieje duże ryzyko tzw. lawiny wtórnej” – informują w komunikacie służby TPN.

- Advertisement -

W Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego.

Pozornie bezpieczna droga do Morskiego Oka jest również zagrożona lawinami. Trakt bowiem w kilku miejscach przecinają strome żleby. W styczniu w stronę popularnego traktu zeszło już kilka lawin. W m.in. z Głębokiego Żlebu na tzw. Zakręt Ejsmonda. Kolejna lawina śnieżna zeszła z Marchwicznej Przełęczy wprost na zamarzniętą taflę Morskiego Oka wyłamując lód.

(PAP)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *