//

Na ulice Katowic wyjechał smogobus

2 minut czytania
fot. UM Katowice

Na ulice Katowic wyjechał dziś smogobus.  W ten sposób miasto rozpoczyna akcję #nieTruj. W smogobusie podróżować będą pracownicy Urzędu Miasta, którzy mają zachęcać mieszkańców do wymiany kotłów węglowych przy wsparciu finansowym miasta.

– Jak podkreślają eksperci główną przyczyną powstawania smogu w naszym regionie są stare kotły węglowe. Choć jako jedno z niewielu miast w Polsce nie mamy limitów na dotacje do ich wymiany, to wciąż tysiące osób nie skorzystało z tej możliwości. A szkoda – bo dla wszystkich chętnych spełniających proste kryteria mamy zarezerwowane pieniądze. Szacujemy, że w Katowicach aktualnie jest ok. 18 tysięcy systemów grzewczych opartych o węgiel. Dlatego postanowiliśmy wysłać do katowickich dzielnic smogobus, by w ten sposób zmotywować mieszkańców do składania wniosków o wymianę kopciuchów i prze. Oferujemy dofinansowanie w wysokości do 10 000 zł – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Z roku na rok jakość powietrza się poprawia. Dane „Systemu monitoringu jakości powietrza” Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska pokazują, że 2019 rok charakteryzował się najlepszą jakością powietrza w historii pomiarów. Również tegoroczne dane za okres styczeń – wrzesień są najlepsze w historii. Niestety do ideału wciąż daleko. Pomimo wszystkich działań, w sezonie grzewczym wciąż zdarzają się mroźne, bezwietrzne dni, podczas których smog jest szczególnie dotkliwy. (BP)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni wpis

Tradycyjnej Barbórki w tym roku nie będzie

Następny wpis

„W obronie praw kobiet” – protest Młodej Lewicy