Olga Tokarczuk wśród gości 16. Festiwalu Conrada w Krakowie

Grzegorz Skowron
Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl

Olga Tokarczuk, a także Karl Ove Knausgard, Eliza Kącka, Andrzej Stasiuk i Eliot Weinberger są wśród gości 16. Festiwalu Conrada, który odbędzie się w Krakowie między 21 a 27 października. Ideą przewodnią wydarzenia w tym roku jest autentyczność.

- reklama -

„Autentyczność to dobro rzadkie, ale też najbardziej pożądane. Być może nie potrafimy jej precyzyjnie zdefiniować, za to czasem da się ją uchwycić w locie. Tej jesieni poszukamy autentyczności nie tylko w literaturze opartej na faktach, ale też w fikcji, a nawet w czystym zmyśleniu” – zapowiedziała dyrektorka kreatywna Festiwalu Conrada Olga Drenda, cytowana w komunikacie Krakowskiego Biura Festiwalowego.

- REKLAMA -

O wymiarach autentyczności porozmawiają Ryszard Koziołek i Olga Tokarczuk, której wizyta będzie związana z przypadającym w tym roku dziesięcioleciem wydania „Ksiąg Jakubowych”. Szczerości, wiarygodności i wolności będzie dotyczyć spotkanie z norweskim pisarzem Karlem Ovem Knausgardem, autorem m.in. cyklu powieści autobiograficznych pt. „Moja walka”.

- Advertisement -

Jak zapowiedziało KBF, na festiwalu pojawią się twórcy literatury wymykającej się tradycyjnym kategoriom gatunkowym, jak amerykańska autorka powieści i opowiadań nominowana do prestiżowej National Book Award – Lauren Groff. Jej książka „Dzikie bezkresy” stanie się pretekstem do rozmowy o samotności i życiu w kontakcie z piękną i przerażającą przyrodą. Przedstawicielem nowojorskiego środowiska literackiego będzie na festiwalu eseista, tłumacz, publicysta i krytyk literacki Eliot Weinberger, ceniony m.in. za antywojenny poemat „What I Heard About Iraq”.

„Zależało nam także na spotkaniu z palestyńską pisarką i wykładowczynią Adanią Shibli. Przetłumaczona na polski powieść +Drobny szczegół+ to wstrząsający obraz trwającego przez wiele pokoleń konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Równocześnie jest to refleksja nad uniwersalnymi mechanizmami przemocy” – zaznaczyła dyrektorka wykonawcza Festiwalu Conrada Urszula Chwalba. Dodatkowym kontekstem będzie najnowsza książka Shibli „Dotyk”.

Z festiwalową publicznością spotkają się także: Kalina Błażejowska, Artur Domosławski, Natalia Fiedorczuk, Marta Hermanowicz, Liliana Hermetz, Jacek Paśnik, Barbara Sadurska, Sławomir Shuty i Andrzej Stasiuk. Wśród gości zagranicznych będą: Sebastian Barry, Lars Saabye Christensen, Claudia Durastanti, Andriej Kurkow, Cheon Myeong-kwan, Claudia Pineiro, Antoine Sénanque, Reiner Stach i Tatiana ?îbuleac.

Podczas wydarzenia odbędą się również warsztaty z cyklu „Lekcje czytania”, które skupią się na takich zagadnieniach, jak wiarygodność, obiektywność oraz odpowiedzialność za słowo i jego interpretację, a także skierowany do środowiska branżowego Kongres książki. Festiwal tradycyjnie zwieńczy uroczysta gala Nagrody Conrada, przyznawanej za najlepszy debiut literacki minionego roku.

16. Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada odbędzie się w Krakowie w dniach 21-27 października. Jego organizatorami są Miasto Kraków, KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Fundacja Tygodnika Powszechnego.

(PAP)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *