//

Opowieść „Koniec świata na mojej ulicy”. Projekt Jakuba Ciećkiewicza czeka na wsparcie

5 minut czytania

Co kieruje człowiekiem, który w wieku ponad 60 lat podejmuje się wydania książki z dziedziny literatury pięknej? Pycha czy rozpacz? A jeśli ani jedno, ani drugie? To co? Może wielkie wsparcie przyjaciół? Poety Józefa Barana, rzeźbiarza Tomka Kawiaka, pisarki Kasi Siwiec, Andrzeja Kozioła, prof. Romana Mazurkiewicza, prof. Czesława Nowaka, Mirosława Mrozowicza i innych? A może także potrzeba wypowiedzenia swojej prawdy bez kanonu dziennikarskiej publicystyki? Coś na tyle ważnego, że poświęca się na to czas i wysiłek? 

Celem tego projektu jest wydanie, kolportaż i promocja przygotowanej już niemal do druku książki poetycko – fotograficznej Jakuba Ciećkiewicza pt: Koniec świata na mojej ulicy”. Wstęp wybitnego poety współczesnego Józefa Barana określa ją jako pracę wybitną. „…Mitologia dzieciństwa, baśniowe miniaturki o dużym ładunku emocjonalnym poświęcone Olszy i innym zakątkom Krakowa, w których to na poły surrelistycznych miniaturkach zadziwia realistyczna dbałość o detal i szczegół opisywanego świata, zapamiętanego oczami dziecka; galeria dziwaków, „proroków”, Jezusów”, Judaszy, Michałów Aniołów, panów Mechów, Banachów, Cuchaltów i innych postaci z odeszłej epoki, kolorowych ptaków, jakich się już nie spotyka, bo przecież jak zapowiada tytuł tej prozo – poezji jest to rzecz „o końcu świata na mojej ulicy”. Podobnie jak Schulz, który twierdził, że ideałem artysty powinno być dorośnięcie do własnego dzieciństwa, tak Ciećkiewicz próbuje wskrzesić pierwsze obrazy, pierwsze zauroczenia, pierwsze zadziwienia i inicjacje, nadając im mitotwórczą, „biblijną” rangę, nobilitując i uwznioślając.

Największym walorem tej znakomitej prozo – poezji jest jej świeży, jędrny język, oryginalna metaforyka, niezwykła ekspresyjność a także swoista rytmika i obrazowość. Humor miesza się z nostalgią, dramatyzm z komizmem. Niektóre z narracji są mistrzowskie, np. opowieść o śmierci (i życiu) ojca, utrzymana w tonacji poetycko-reporterskiej, gdzie od pierwszego do ostatniego zdania przykuwa uwagę czytelnika jej autentyzm, jakaś żarliwa prawda wyłaniająca z tej pozornie chłodnej obserwacji…”

Dwa słowa o sobie. Jakub Ciećkiewicz: dziennikarz, pisarz, fotograf, współpracownik wielu gazet, publikacje w „Polityce”, „Dużym Formacie”, Tygodniku Powszechnym”. Autor albumu poetycko – fotograficznego „Światło Kraków”, ilustrator książek. Email: jcieckie@gmail.com

Budżet:

koszt druku (500 egzemplarzy: 100 stron + 4 s. okładki, format 165×240, papier: kreda matowa 130g/m2, okładka: karton 250 g/m2, folia błysk – około 7000 pln,

koszt promocji – spotkania organizowane przez m.in autora i Dom Harcerza – 1000 pln,

dystrybucja: Księgarnia Akademicka, Kraków.

Całość wydania powinna się zmieścić w 8000 pln. W razie otrzymania wyższej kwoty pieniądze zostaną zainwestowane w jakość projektu – lepszy papier, okładkę, większą liczbę książek, lepszą promocję.

Planowane recenzje: „Miesięcznik Kraków”, „Dziennik Polski”, „Telewizja Kraków” i „TV Kultura”.

Wybrałem PolakPotrafi.pl ponieważ żaden wydawca nie zainwestuje w debiut, w książkę literacką, o walorach artystycznych i estetycznych – która nie przyniesie mu odpowiednio wysokich zysków.  

Można do mnie pisać: jcieckie@gmail.com

Można mnie znaleźć na blogu literackim: https://cieckiewicz.blogspot.com/

https://www.facebook.com/jakub.cieckiewicz

Każda osoba, która wesprze projekt kwotą 30 + pln otrzyma 1 książkę zaraz po druku

Każda osoba, która wesprze projekt kwotą 50 + pln otrzyma 1 książkę zaraz po druku i dowolnie wybrane zdjęcie (jpg lub raw do powiększenia)

Każda osoba, która wesprze projekt kwotą 75 + pln otrzyma 1 książkę zaraz po druku, dowolnie wybrane zdjęcie (jpg lub raw do powiększenia) oraz osobiste podziekowania autora.

Każda osoba, która wesprze projekt kwotą 100 + pln otrzyma 1 książkę zaraz po druku oraz zostanie wymieniona w książce.

50 pierwszych osób, które wesprze projekt dowolną kwotą – może otrzymać (na żądanie)  jedno ze zdjęć z książki do powiększenia (jpg lub raw).

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.