Niemieckie odznaczenie dla prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego

Grzegorz Skowron
Fot. Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl

Jacek Majchrowski został odznaczony Wielkim Krzyżem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Niemieckie odznaczenie państwowe zostało przyznane prezydentowi Krakowa przez prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Waltera Steinmeiera za wieloletnie zaangażowanie na rzecz polsko-niemieckiego porozumienia.

- reklama -

Uroczystość wręczenia Orderu Zasługi odbyła się w krakowskim magistracie 25 lipca 2023 roku. Wręczenia Orderu dokonał Konsul Generalny Niemiec w Krakowie dr Michael Groß, który także wygłosił laudację na cześć uhonorowanego prezydenta Krakowa. Podkreślał w niej „wiodącą rolę pana profesora Majchrowskiego we wdrażaniu europejskich, demokratycznych wartości o zasięgu ogólnokrajowym oraz współpraca z niemieckimi miastami partnerskimi, która służy umacnianiu i poprawie stosunków polsko-niemieckich”. Zwracał też uwagę na doskonałe kontakty Krakowa z niemieckimi miastami partnerskimi – Lipskiem, Frankfurtem nad Menem i Norymbergą.

- REKLAMA -

– Cieszę się, że wszechstronna współpraca polsko-niemiecka rozwija się prężnie właśnie dzięki kontaktom samorządów oraz że współpraca Krakowa i niemieckich miast partnerskich jest naszym wspólnym wkładem w jakże ważną dobrosąsiedzką współpracę Polski i Niemiec – mówił z kolei Jacek Majchrowski.

- Advertisement -

Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (niem. Verdienstorden der Bundesrepublik Deutschland), potocznie zwany Związkowym Krzyżem Zasługi (Bundesverdienstkreuz) – to niemieckie odznaczenie państwowe za zasługi cywilne i jedyny order Republiki Federalnej Niemiec nadawany przez władze federalne. Został on ustanowiony 7 września 1951 roku przez pierwszego prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Theodora Heussa jako nagroda dla obywateli niemieckich i cudzoziemców, którzy w czasie odbudowy Niemiec ze zniszczeń wojennych lub w późniejszych latach położyli wybitne zasługi w dziedzinach politycznej, kulturalnej lub społeczno-gospodarczej. Insygnia orderu to oznaka i gwiazdy. Oznaką jest obustronnie emaliowany na czerwono krzyż kawalerski o wąskich ramionach z herbem Niemiec w medalionie środkowym awersu. W gronie uhonorowanych tym odznaczeniem są m.in. królowa Elżbieta II i papież Benedykt XVI, Lech Wałęsa i Alaksander Kwaśniewski, ale też prezydent Rosji Władimir Putin.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *