Podatek od czynności cywilnoprawnych przy zakupie pierwszego i kolejnych mieszkań – ważne zmiany

Grzegorz Skowron
Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Nowela ustawy m.in. ws. likwidacji użytkowania wieczystego znosi podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym – podkreślił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że wprowadza ona natomiast 6-proc. stawkę PCC od zakupu szóstego i kolejnego mieszkania.

- reklama -

Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) w przekazanym Polskiej Agencji Prasowej komentarzu wskazało, że rozwiązania dotyczące zmian w podatku PCC, możliwość kupna gruntów przez przedsiębiorców mających je dotychczas w użytkowaniu wieczystym oraz wsparcie Społecznych Agencji Najmu (SAN), znalazły się w podpisanej przez prezydenta noweli ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw

- REKLAMA -

„Najważniejsza zmiana polega na zniesieniu PCC w przypadku zakupu pierwszego mieszkania na rynku wtórnym. To oszczędność nawet kilkunastu tysięcy złotych, które będzie można przeznaczyć na przykład na remont łazienki czy meble do kuchni” – wskazał szef MRiT Waldemar Buda. Zwrócił uwagę, że jednocześnie wprowadzono 6 proc. stawkę PCC od zakupu szóstego i kolejnego mieszkania. „Chcemy w ten sposób ograniczyć hurtowy wykup mieszkań, który winduje ceny nieruchomości z całym kraju – wyjaśnił minister.

- Advertisement -

MRiT zaznaczyło, że nowela wprowadza nowy, rynkowy model odpłatności za grunt sprzedawany użytkownikowi wieczystemu – przedsiębiorcy. Będzie to dotyczyło: przedsiębiorców (duże firmy, jednoosobowa działalność gospodarcza), osób fizycznych np. właścicieli garaży, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych (infrastruktura osiedlowa, pawilony handlowe), mieszkańców osiedli – np. parkingi, drogi wewnętrzne, place zabaw.

Wskazano, że użytkownik wieczysty gruntu zabudowanego, który zrealizował cel użytkowania wieczystego powstałego przed 1 stycznia 1998 r., będzie mógł wystąpić z żądaniem sprzedaży. „W takim wypadku organ będzie zobowiązany do zawarcia umowy” – podkreśliło ministerstwo.

„Cena wykupu w przypadku gruntów Skarbu Państwa przy jednorazowej wpłacie to tylko 20-krotność dotychczasowej opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste” – wyliczyło MRiT, dodając, że ustawa przewiduje też możliwość płatności w ratach przez maksimum 10 lat – wtedy cena to 25-krotność dotychczasowej opłaty rocznej. Zaznaczono, że w przypadku gruntów JST o cenie wykupu będą decydować władze gminy.

W ustawie znalazły się także przepisy mające na celu wsparcie działania Społecznych Agencji Najmu (SAN). „Dzięki znowelizowanym przepisom zyskają one możliwość uzyskania wsparcia z Funduszu Dopłat na remonty pustostanów, które następnie zostaną wynajęte wskazanym przez gminę lokatorom o niskich albo umiarkowanych dochodach” – tłumaczy resort.

Większość przepisów podpisanej ustawy wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

(PAP)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *