//

Przez smog dzieci z Rybnika częściej chorują na nowotwory. Mają więcej rakotwórczych substancji w organizmie niż ich rówieśnicy

1 minuta czytania
fot. x-news

Francuscy i Belgijscy badacze zbadali wpływ smogu na zdrowie najmłodszych z Rybnika i przedstawili zatrważające wyniki. W ich organizmie wykryli szkodliwe cząsteczki w stężeniu nawet kilkukrotnie wyższym niż u ich rówieśników z Francji.

Najmłodsi mieszkańcy jednego najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce mają w moczu pięciokrotnie, a w skrajnych przypadkach nawet dziewięciokrotnie wyższe stężenie rakotwórczego czarnego węgla niż ich rówieśnicy ze Strasburga.

– Wyniki badań pokazują, że dzieci z Rybnika częściej chorują na nowotwory mózgu, że mają gorsze wyniki badań spirometrycznych niż dzieci z innych części kraju – przyznaje rzeczniczka Urzędu Miasta Rybnika Agnieszka Skupień.

– Póki prawo lokalne i państwowe się nie zmieni, trzeba chronić nasze dzieci przed zanieczyszczonym powietrzem – podkreśla Klaudyna Szewczyk z Rybnickiej Rady Kobiet. Aktywistka apeluje o stosowanie masek antysmogowych i oczyszczaczy powietrza, nieuprawianie sportu, gdy są przekroczone normy oraz o walkę o zmianę prawa. (x-news)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.