Przyroda. Rybitwy zwyczajnej zabawa z rybką

Ilustrowany Kurier Codzienny

Dość późno, bo dopiero przed kilkom dnami powróciły z zimowisk na południu Europy rybitwy zwyczajne i obserwować je można nad stawami po wyrobiskach żwiru w Niwkach i Trzydniakach .Te zwinne ptaki odżywiają się niemal wyłącznie drobnymi rybkami takimi jak uklejki, za którymi potrafią znakomicie nurkować, zanurzając się w całości pod wodą na małą chwilę. Tam, gdzie woda jest płytka i nurkować się nie da, rybitwa zatrzymuje się nad taflą wody, trzepocąc skrzydłami i wypatrując zdobyczy po czym z gracją na nia poluje. Zdobycz zjada w powietrzu, ale kiedy samiczka wysiaduje ,jej partner przynosi rybkę i kładzie nie gnieździe.

- reklama -

Nader osobliwym zwyczajem jest u rybitwy zwyczajnej widowiskowa „zabawa z rybką”. Samiec w czasie godów odbywanych zarówno w powietrzu jak i na ziemi przynosi w dziobie rybkę i kładzie ją, siadają na ziemi- przed samicą. Czasami oddaje jej zdobycz od razu, ale bywa często tak, że trzyma ja w dziobie, zrywa się w powietrze i każe się gonić samiczce, oddając jej zdobycz w powietrzu podczas tej szalonej gonitwy.

- REKLAMA -

Taka zabawa odbywa się także bez rybki ot, na zasadzie „co mi zrobisz jak mnie złapiesz”. Podczas toków na ziemi samiec wyciąga głowę i szyję pionowo w górę, drepcąc koło samicy. Gdy ptaki stają obok siebie samiec kładzie się piersią na ziemi szybko przebiera łapami zaznaczając w ten sposób gotowość wygrzebywania dołka na gniazdo. To sami robi też samica.

- Advertisement -

Rybitwy zwyczajne żyją obok siebie,w niewielkich koloniach. Zdarza si, że młode po opuszczeniu gniazda przez nieuwagę trafia do obcego gniazda, gdzie traktowane są własne potomstwo. Poznają jednak głosy rodziców i wracają do siebie, gdy matka lkb ojciec przywołają je do porządku.

Zygmunt Szych

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *