//

Samopomoc znowu działa: #pomogę #pies #kwarantanna #zakupy – takie ogłoszenia można znaleźć w sieci

3 minut czytania
fot. unsplash

Co zrobić, gdy jesteśmy na kwarantannie i nie ma nam kto wyprowadzić psa? Szczęście mają mieszkańcy Sosnowca, którzy od kilku dni mogą skorzystać z grupy samopomocy, założonej w mediach społecznościowych. W mieście działa grupa samopomocy „Sosnowiec na kwarantannie”.

„#pomoge -pies,zakupy #Wawel #Sielec”; „#pomogę #pies #kwarantanna #zakupy Klimontowska Rzeźnicza Narutowicza i inne”; „Zgłosiła się rodzina, która jest teraz na kwarantannie. #Środula #Kossaka #Pies; Czy ktoś jest w stanie pomóc?”. Takie i podobne komunikaty można znaleźć w treściach publikowanych przez członków grupy. Liczy ona już 740 członków (stan na 22 października).

Jak mówi Damian Żurawski, pomysłodawca i założyciel grupy, „zawsze warto pomagać osobie, która tej pomocy potrzebuje, bo może się zdarzyć, że za niedługo to my będziemy tej pomocy potrzebować”. Sosnowiecki radny przyznaje, że najpilniejszą potrzebą jest… wyprowadzanie psa. Jak argumentuje, najpilniejsze zakupy można zrobić dwa razy w tygodniu, natomiast pies potrzebuje wyjść na spacer nawet kilka razy dziennie.

Mowa wszakże o czworonogach, które wraz ze swoimi właścicielami przebywają na kwarantannie. I tutaj trzeba więc zachować należyte środki ostrożności. – Nie może dojść do żadnego kontaktu bezpośredniego.  Najlepiej poprosić na samym początku osobę, która przebywa na kwarantannie o to, by tuż przed przyjściem po psa wystawić go za drzwi. Trzeba założyć jednorazowe rękawiczki. Najlepiej również zwrócić się do właściciela, by przypiął obrożę wraz ze smyczą. Dobrze też by pies dostał wówczas ulubione smakołyki, by szybko się oswoił – wylicza Damian Żurawski.

Do grupy codziennie dołącza około kilkudziesięciu osób. Takich, które pomoc oferują, ale również tych, które z pomocy chciałyby skorzystać. Grupy powstają również w innych miastach. Część z nich zaczęła działanie jeszcze w marcu czy kwietniu – gdy rozpoczynała się pierwsza faza pandemii i trwał lockdown. Teraz członkowie grup, które do niedawna zawieszały aktywność, znów będą mieli dużo przestrzeni do tego, by wykazać się aktywnością…(WD)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.