Specjalne lustro dla prezydenta Majchrowskiego

Grzegorz Skowron
Fot. materiały prasowe ARDK

Specjalne lustro dla prezydenta Jacka Majchrowskiego przygotowali przedstawiciele komitetu inicjującego uchwałę w sprawie likwidacji spółki Kraków 5020. Widnieje na nim napis “Prezydencie Majchrowski, taniej spojrzeć w lustro niż wydawać miliony na miejskie telewizje”. To aluzja to tego, że choć od podjęcia uchwały nakazującej likwidację spółki Kraków 5020, wciąż ona działa i władze miasta nie robią nic w kierunku zakończenie jej działalności.

- reklama -

W czwartek, 10 sierpnia 2023, przedstawiciele komitetu inicjatywy uchwałodawczej w sprawie likwidacji spółki Kraków 5020 zorganizowali przed magistratem konferencję prasową. Jak tłumaczyli, chcieli w ten sposób „podsumować bezczynność i nierealizowanie prawa przez prezydenta Jacka Majchrowskiego”. Właśnie mija 107 dni od momentu, kiedy Rada Miasta Krakowa zdecydowała, że spółkę Kraków 5020 należy zlikwidować. Do tej pory władze miasta tego nie zrobiły.

- REKLAMA -

– Od ponad stu dni pan prezydent Jacek Majchrowski udowadnia, że jest na bakier z demokracją. Na bakier z ideą samorządności. I na bakier z ideą wolnych mediów. Od ponad stu dni nie wykonuje woli mieszkańców, wyrażonej najpierw w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, a następnie popartej dwoma uchwałami, które przegłosowali radni i radne tego miasta – mówił Maciej Fijak z Akcji Ratunkowej dla Krakowa.

- Advertisement -

Aleksandra Rogalińska z Alternatywny Młodych dla Krakowa zwracała, że nie poczyniono żadnych kroków w celu przeniesienia pracowników do innych jednostek miejskich. – Zatrudnienie w spółce jest na stałym poziomie, a nawet ostatnio szukano nowych osób do pracy przy programie, choć sam prezydent zapowiadał, że kontrowersyjny projekt propagandowy pójdzie do likwidacji. Ich materiały wciąż nie docierają do mieszkanek i mieszkańców, ale za to stale docierają do ich kieszeni, bo to z nich spółka nieustannie czerpie na to wszystko pieniądze – stwierdziła aktywistka.

– To, co się dzieje wokół spółki Kraków5020, prowokuje pytanie, czy Kraków już stał się swoistą ,,Majchrokracją”, a wola pana prezydenta Majchrowskiego ma być ponad wszystkim? – grzmiał Krzysztof Kwarciak ze Stowarzyszenia Ulepszamy Kraków! Podkreślał, że obie uchwały Rady Miasta o likwidacji spółki Kraków5020 nie zostały zakwestionowane przez uprawniony do ich weryfikacji organ nadzoru. – Zatem podjęte przez miejskich radnych decyzje obowiązują i powinny zostać wykonane  Jedynym podmiotem, który formalnie wniósł zastrzeżenia jest spółka Kraków5020, która sama zaskarżyła tzw. ,,twardą uchwałę”. Inicjatywa miejskiej instytucji nie przyniosła jednak dotychczas efektu, bo sąd nie wydał postanowienia o wstrzymaniu wykonania uchwały, które zapewne by zapadło, gdyby istniałby jakieś poważne wątpliwości co do legalności podjętego aktu – przekonywał Krzysztof Kwarciak.

Jego zdaniem pierwszym krokiem inicjującym proces powinna być decyzja o ,,otwarciu likwidacji” i nie wymaga ona jakiś specjalnych przygotowań i może być podjęta z dnia na dzień. – Zamiast tego zaczęto mnożyć byty, powołując w magistracie zespół do spraw likwidacji, którego działania nie przyniosły żadnego wymiernego efektu – podsumował Krzysztof Kwarciak.

lustro
Specjalne lustro dla prezydenta Majchrowskiego 3

Podczas konferencji aktywiści zaprezentowali specjalne lustro dla prezydenta Jacka Majchrowskiego. Jest na nim napis “Prezydencie Majchrowski, taniej spojrzeć w lustro niż wydawać miliony na miejskie telewizje”.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *