/

Szachowanie Szychem. O nieskuteczności wlepiania mandatów

3 minut czytania

Dzień dobry!- usłyszałem dobiegający mnie zza pleców czyjś dziarski, męski głos, kiedy byłem uprzejmy, udając się do supermarketu Auchand w Tarnowie, pójść na skróty, a nie przez pasy, odległe o jakieś kilkaset metrów stąd. Zamiast wybrać odległą o kilkaset metrfów „zebre”,wybrałem wydeptaną przez lud ścieżkę. Tędy najbliżej z wielkiego osiedla do dużego sklepu.

– Dzień dobry- odpowiedziałem, odwróciwszy się zaintrygowany, któż to mnie tak uprzejmie pozdrawia.

Byli to policjanci w radiowozie.

-Ma pan może dowód osobisty?- zaciekawili się.

-Mam- zaciekawiłem się, po co im mój dowód.

-To proszę okazać.

Okazałem.

Przeczytali go sobie dokładnie, przepisali kilka danych i oddali.

– Przyjmie pan mandat? 50 złotych. Niedużo.

– Przyjmę. Za takie pieniądze nie warto mi wałęsać się się po sądach. Chociaż, z drugiej strony…. Jakby nie patrzeć, panowie, to równowartość dwóch półlitrówek. A czeka mnie rodzinna uroczystość.

Po ich minach widziałem, że wykazali zrozumienie.

Mandat wręczyli, zapłaciłem nazajutrz na poczcie, następnie udałem się do placówki ksero żeby mi go powiększyli do stosownych rozmiarów. Odwiedziłem zaraz potem najsłynniejszy w Polsce salonik artystyczny „Rama” należący do Państwa Pieprzaków

(ulica Krakowska, oficyna, polecam!). Oprawiłem go w pozłacane ramy, albowiem byt to pierwszy mandat w życiu jaki dostałem.

Incydent- jak ten czas leci!- miał miejsce dziesięć lat temu. Od tej pory dziesiątki tysięcy ludzi zmierza do sklepu Auchand moimi tropami, idąc na skróty, przez z dawien dawna wydeptaną ścieżkę. I jakoś nikt jeszcze nie wpadł na to, żeby zbudować tu akurat przejście dla pieszych.

Nie liczyłem, bo nie mam takiej możliwości, na ilu z tych tysięcy zarobił budżet państwa dzięki wlepianym przez policję mandatom „za niewłaściwe przechodzenie przez jezdnię”.

Ale po tym drobnym ,odległym już w czasie incydencie widzę, że drogi ludu i władzy rozmijają się, niestety. Bo gdyby się nie rozmijały, to przejście dla pieszych zbudowano by dziesięć lat temu tu właśnie, gdzie ta ścieżka jaką sobie wydreptał.

Zygmunt Szych

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni wpis

Uciekający przed policją motorowerzysta odpowie za popełnienie 8 wykroczeń i 3 przestępstw (video)

Następny wpis

Prof. M. Sanak z Uniwersytetu Jagiellońskiego: Szacujemy, że 14 tys. krakowian przebyło koronawirusa