Szef BBN: w Strefie Gazy są Polacy; jeden jest zakładnikiem

Grzegorz Skowron
Szef Biura Bezpieczesńtwa Narodowego Jacek Siewiera (fot. PAP/Leszek Szymański)

Na terytorium Strefy Gazy znajdują się polscy obywatele. Jeden z nich jest w gronie zakładników – poinformował w sobotę szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) Jacek Siewiera. Jak dodał, Polska o nich pamięta i nie ustaje w wysiłkach sprowadzenia ich do miejsca, w którym będą bezpieczni.

- reklama -

Jacek Siewiera oraz prezydencki minister Wojciech Kolarski przebywają z wizytą w Izraelu, gdzie spotkali się m.in. z przedstawicielami Rady Bezpieczeństwa Narodowego Izraela i rozmawiali o sytuacji i działaniach zbrojnych na terenie Strefie Gazy.

- REKLAMA -

– Omówiliśmy sytuacje bezpieczeństwa, ryzyka i zagrożenia związane z jej przyszłym przebiegiem oraz sytuację polskich obywateli znajdujących się na terytorium Strefy Gazy – relacjonował dziennikarzom na miejscu szef BBN. – W imieniu prezydenta przekazałem informacje, iż rozpoznajemy i uznajemy prawo Izraela do obrony przeciwko terrorystom Hamasu jednocześnie podkreślając, co znalazło odzwierciedlenie także w składzie delegacji, konieczność zachowania zasad prawa międzynarodowego przy przeprowadzaniu operacji wojskowych, konieczność oszczędzania życia ludności cywilnej na terytorium Strefy Gazy – przekazał.

- Advertisement -

W polskiej delegacji w Izraelu uczestniczą także prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski oraz szef rządowego Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej Artur Zaczyński.

Siewiera przekazał, że Polska wystąpiła z propozycją pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej i propozycja została przyjęta.

– Na terytorium Strefy Gazy znajdują się obywatele Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to powyżej 25 osób, które przebywały na terytorium Strefy Gazy w okresie, który upłynął od czasu ataku terrorystycznego, ale również jeden z obywateli polskich – Alexader Danzig – znajduje się w gronie zakładników – poinformował szef BBN. – Obie kwestie zostały poruszone w trakcie spotkań tutaj, w Izraelu, ale stanowiły naturalną konsekwencję działań dyplomatycznych, które realizowane są w ciągu ostatnich tygodni przez administrację Rzeczypospolitej Polskiej – dodał. – Mamy uzasadnione powody spodziewać się, że w ciągu najbliższych godzin, dni – mamy nadzieję – że część obywateli opuści Strefę Gazy – podkreślił.

Siewiera przekazał ponadto, że duża grupa znajdowała się tuż przy przejściu granicznym. – Pracownicy konsularni byli już wpuszczeni na obiekty odprawy paszportowej w Rafah, nawiązali kontakt wzrokowy, natomiast dziś nie doszło do przemieszczenia. Przejście w Rafah pozostawało zamknięte przez ostatnie dwa dni – relacjonował.

– Działania dyplomatyczne, prowadzone zarówno z poziomu dyplomacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych, jak i służb pozostających w cieniu tego resortu, są kontynuowane na wszystkich możliwych kierunkach – zapewniał szef BBN i podkreślił zaangażowanie służby konsularnej, wiceszefa MSZ Pawła Jabłońskiego, strony katarskiej i przedstawiciela prezydenta, szefa Biura Polityki Międzynarodowej Mieszka Pawlaka.

Jak mówił Siewiera, wraz z ofertą wsparcia humanitarnego, militarnego, medycznego, strona izraelska wyraziła gotowość na chęć przekazania go do Strefy Gazy. – W trakcie spotkania temat potencjalnych działań humanitarnych podejmowany był kilkukrotnie” – relacjonował.

– Z punktu widzenia pana prezydenta, szczególnie w dniu Święta Niepodległości, bardzo istotnym aspektem jest, aby obywatele Rzeczypospolitej znajdujący się na terenie Strefy Gazy, zarówno w charakterze zakładników, jak i osób, które przebywały na tym terytorium, zdawały sobie sprawę, że Rzeczpospolita o nich pamięta i nie ustaje w wysiłkach sprowadzenia ich do miejsca, w którym będą bezpieczni – zapewniał szef BBN.

(PAP)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *