Sześciu krakowian chciało okraść kilkaset osób z całego świata

Grzegorz Skowron
Fot. Policja w Krakowie

Są młodzi, chcieli być bogaci i zamierzali tego dokonać okradając osoby z całego świata. Pozyskali dane z kart płatniczych, dokonywali lub chcieli dokonać transakcji w Internecie. Przestępczy proceder sześciu krakowian przerwała policja. Zamiast bogatego i wygodnego życia czekają na nich więzienne cele. Mogą w nich spędzić nawet lat.

- reklama -

W zeszłym tygodniu krakowscy policjanci zatrzymali 6 osób, które nielegalnie pozyskując dane kart płatniczych osób z całego świata, dokonywały oraz usiłowały dokonać zakupów przez Internet. Wszystkie osoby usłyszały zarzuty związane z przestępczym procederem. Wobec trzech zatrzymanych sąd zastosował areszt tymczasowy na 3 miesiące.

- REKLAMA -

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie wspólnie z krakowskimi funkcjonariuszami Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości od kilku miesięcy pracowali nad sprawą związaną z przestępstwami internetowymi polegającymi na przechwytywaniu danych osób oraz ich kart płatniczych, za pomocą których dokonywano zamówień usług oraz towarów przez Internet. Jak ustalili śledczy, pokrzywdzonych w tej sprawie może być nawet kilkaset osób pochodzących z różnych krajów. Straty związane z przestępczym procederem wyniosły ponad 155 tysięcy złotych, natomiast kwota 1,3 miliona złotych to suma, na którą sprawcy usiłowali dokonywać transakcji. Te kwoty mogą okazać się większe

- Advertisement -

– Intensywne działania operacyjne oraz dochodzeniowo-śledcze pozwoliły na wytypowanie osób odpowiedzialnych za nielegalne wykorzystywanie cudzych kart płatniczych. W związku z tym 3 lipca oraz 6 lipca 2024 roku kryminalni udali się pod 6 adresów w różnych częściach miasta, pod którymi zatrzymali w sumie 6 mężczyzn w wieku pomiędzy 19 a 31 lat – relacjonują policjanci.

W trakcie działań funkcjonariusze zabezpieczyli m.in. sprzęt elektroniczny – telefony komórkowe i laptopy oraz karty sim. Wszyscy zatrzymani zostali przewiezieni do policyjnej jednostki, gdzie przeprowadzone zostały dalsze czynności.

Następnego dnia mężczyźni usłyszeli zarzuty oszustwa komputerowego w stosunku do mienia o znacznej wartości oraz kradzieży z włamaniem. Wobec trzech osób na wniosek Prokuratury Okręgowej w Krakowie zastosowany został areszt tymczasowy na 3 miesiące. Wobec pozostałych 3 osób zastosowano policyjny dozór, zabezpieczenia majątkowe m.in. w postaci dwóch samochodów oraz zakazy opuszczania kraju. Mężczyznom grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. 

Sprawa jest rozwojowa, najprawdopodobniej osób okradzionych jest dużo więcej.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *