Tarnów: Złoty Dukat dla Romana Zubka

1 minuta czytania

Prezydent Roman Ciepiela z okazji Dnia Edukacji Narodowej uhonorował Złotym Dukatem Tarnowskim Romana Zubka, muzyka i kompozytora, wieloletniego dyrektora tarnowskiej szkoły muzycznej. Wyróżnienie zostanie wręczone oficjalnie podczas najbliższego koncertu w sali koncertowej szkoły muzycznej.

Związany z Tarnowem od 1956 roku Roman Zubek, muzyk, kompozytor, dyrygent i pedagog, był inicjatorem powstania i wieloletnim dyrektorem Podstawowej Szkoły Muzycznej i Liceum Muzycznego w Tarnowie (1968-1992), twórcą i dyrygentem Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej. Dał się też poznać jako zapalony społecznik, m.in. był współzałożycielem Tarnowskiego Towarzystwa Muzycznego.

Mimo podeszłego wieku nadal komponuje. Ma na swoim koncie kilkaset kompozycji, zarówno małych form, utworów muzyki rozrywkowej, po symfonię G -Dur na dużą orkiestrę oraz dwie msze na chór i orkiestrę. Przez kilkadziesiąt lat współpracy stworzył też sporo opracowań muzycznych do spektakli teatralnych wystawianych w Tarnowskim Teatrze im. L. Solskiego.

Był bardzo aktywny również jako emeryt, w 2003 roku zainicjował działalność chóru szkolnego w Zespole Szkół w Pogórskiej Woli, był jego dyrygentem i aranżerem.

Źródło: tarnow.pl

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni wpis

Kraków i Warszawa trafią do czerwonej strefy – zapowiada MZ. Co z Katowicami?

Następny wpis

Coraz więcej zakażeń w Krakowie. Miasto zamyka punkty obsługi mieszkańców