Uroczystości 11 listopada w Krakowie – msza, pochód, defilada, grochówka, śpiewanie

Grzegorz Skowron
Fot. krakow.pl

Msza święta na Wawelu, pochód patriotyczny Drogą Królewską i apel poległych przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza – to główne punkty obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie. Poniżej wszystkie szczegóły na temat krakowskich uroczystości i wydarzeń towarzyszącym obchodom 11 listopada – 105. rocznicy odzyskania niepodległości Polski.

- reklama -

Krakowskie uroczystości rozpoczną się od złożenia kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, znajdującym się u zbiegu ulic: Piłsudskiego, Wenecja i Garncarskiej w Krakowie (ok. godz. 9.30) oraz przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu (ok. godz. 9.40). Symboliczne wiązanki pojawią się także w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów przy sarkofagach marszałka Piłsudskiego oraz u pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.

- REKLAMA -

O godz. 10.00 rozpocznie się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Eucharystii w Katedrze Wawelskiej przewodniczył będzie metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

- Advertisement -

2 tysiące flag i 50 koni

Tuż po zakończeniu mszy świętej, ok. godz. 11.30, rozdawane będą biało-czerwone flagi. Będzie je można odebrać w dwóch punktach – oba zlokalizowane będą na Wzgórzu Wawelskim, nieopodal Katedry. – Przygotowaliśmy ich ponad dwa tysiące. Za ich sprawą historyczna siedziba polskich królów stanie się prawdziwie biało-czerwona – mówi wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Następnie (ok. godz. 11.45) z Wawelu wyruszy pochód patriotyczny. Przejdzie on na pl. Ojca Adama Studzińskiego, gdzie przy Krzyżu Katyńskim złożone zostaną kwiaty. Dalej pochód podążać będzie ul. Grodzką, przez Rynek Główny, ulicą Floriańską i dotrze na plac Jana Matejki. W tym roku Drogą Królewską podążać będzie blisko 50 koni wraz z jeźdźcami w mundurach. Tradycyjnie towarzyszyć im będą umundurowani „luzacy” – czyli osoby dbające o bezpieczeństwo swoje i zwierząt. Nie zabraknie także grup rekonstrukcyjnych. Uroczystości uświetnią swoją obecnością także kompanie honorowe, w tym między innymi: Wojska Polskiego, Policji, Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Krajowej Administracji Skarbowej. Obecna będzie także orkiestra wojskowa oraz Bractwo Kurkowe.

Na placu Matejki, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, odbędzie się apel poległych. Przewidziano także wręczenie kilkunastu odznaczeń państwowych i 9 aktów nadania obywatelstwa polskiego (otrzymają je osoby m.in. z Ekwadoru, Dominikany, Litwy, Grecji, Ukrainy). Będą też okolicznościowe przemówienia, po których nastąpi składanie wieńców pod pomnikiem. Oficjalne uroczystości zakończy defilada służb mundurowych i pojazdów wojskowych.

Darmowa grochówka

Uroczystościom będzie towarzyszył pokaz pojazdów służb mundurowych na placu Jana Matejki, który potrwa od godziny 11.00 do 15.00. Ok. godz. 13.30 rozpocznie się poczęstunek grochówką (przy ul. Basztowej, na wysokości Barbakanu). Przygotowanych zostanie blisko 2 tys. porcji.

lekcja spiewania 2
Uroczystości 11 listopada w Krakowie - msza, pochód, defilada, grochówka, śpiewanie 4

(Fot. Bogusław Świerzowski / kraków.pl)

86. Krakowska Lekcja Śpiewania

„Radosna niepodległości” – to tytuł 86. Krakowskiej Lekcji Śpiewania, która odbędzie się w sobotę, 11 listopada, na Rynku Głównym. Podczas koncertu z udziałem artystów Teatru Loch Camelot i śpiewającej publiczności, zabrzmią pieśni związane z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Początek o godz. 17.00.

Jak co roku, dla uczestników Krakowskiej Lekcji Śpiewania przygotowano bezpłatne śpiewniki. W wersji elektronicznej śpiewnik dostępny jest na stronie internetowej Biblioteki Polskiej Piosenki.

Krakowska Lekcja Śpiewania – to przewrotna forma koncertu, polegająca na tym, że to nie artyści, ale właśnie publiczność jest głównym wykonawcą. Związany od początku z lekcjami krakowski Teatr Loch Camelot wspiera i pomaga w śpiewaniu, podając odpowiednią tonację i linię melodyczną. Rekord frekwencji to 30 tys. uczestników 11 listopada 2008 r.

Tydzień patriotyczny na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu uczci Narodowe Święto Niepodległości tygodniem patriotycznym. Okolicznościowe wydarzenia będą się odbywać do 19 listopada. Co będzie się działo?

Strefa obywatelska

Działajmy teraz dla przyszłości naszej Polski. W wawelskim Centrum Multimedialnym nauczymy się, czym jest nasze dziedzictwo i jak można je chronić. Skierujemy uwagę odbiorców na kluczowe zagadnienia związane z odpowiedzialnym obywatelstwem – dbanie o wspólną przestrzeń, otaczający świat, ludzi, dziedzictwo, zasoby naturalne – ponieważ na kształt świata wpływają działania każdego człowieka. Chcemy pokazywać, że każdy z nas może tworzyć wyjątkowe rzeczy, rozwijać się, pogłębiać wiedzę i zmieniać świat.

Co nam zostało po ostatnich Jagiellonach? – gra terenowa

Poznajmy rozległą panoramę królewskich zainteresowań. Poczujmy się jak wszechstronnie wykształceni dworzanie, dla których wiedza o nieznanych lądach i rozwijających się naukach nie jest obca. Zostańmy znawcami epoki renesansu i poznajmy bliżej dzieła, wybrane z ponad 400 eksponatów sprowadzonych na wystawę „Obraz Złotego Wieku” z kilkudziesięciu muzeów oraz bibliotek z kraju i zagranicy. Przyjrzyjmy się światu, który odkrywa przed nami największa ekspozycja w historii Zamku Królewskiego na Wawelu.

wawel gra
Uroczystości 11 listopada w Krakowie - msza, pochód, defilada, grochówka, śpiewanie 5

(fot. wawel.krakow.pl)

W grze można wziąć udział w dniach 9–15 listopada (z wyjątkiem 11 i 13 listopada). Szczegóły na temat gry można znaleźć na stronie wawel.krakow.pl

Kościuszko. Bohater narodowy

Zwieńczeniem tygodnia patriotycznego będzie wydanie ilustrowanej publikacji poświęconej Tadeuszowi Kościuszce. Poznamy jego dokonania zarówno jako człowieka, wybitnego inżyniera, stratega, jak i polskiego patrioty i bohatera narodowego, którego podziwia cały świat.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *