USA wyraziły zgodę na sprzedaż Polsce 96 śmigłowców AH-64 Apache

Grzegorz Skowron
Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Departament Stanu wyraził zgodę na potencjalną sprzedaż Polsce 96 śmigłowców szturmowych AH-64E Apache wraz z uzbrojeniem, wyceniając je na 12 miliardów dolarów – podała należąca do Pentagonu agencja Defense Security Cooperation Agency (DSCA).

- reklama -

Jak podano w komunikacie agencji, w pakiecie ze śmigłowcami znajdują się m.in. radary oraz 1844 pociski AGM-114R2 Hellfire, 460 pocisków powietrze-ziemia JAGM, 508 pocisków przeciwlotniczych Stinger.

- REKLAMA -

„Ta proponowana sprzedaż wesprze cele polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych poprzez zwiększenie bezpieczeństwa sojusznika NATO, który działa na rzecz politycznej stabilności i gospodarczego postępu w Europie” – napisano. Agencja notyfikowała o potencjalnej transakcji Kongres.

- Advertisement -

O złożeniu oferty kupna 96 śmigłowców Apache poinformował już w ubiegłym roku szef MON Mariusz Błaszczak. Podczas ostatniej wizyty w Waszyngtonie minister ogłosił, że na czas finalizacji transakcji i dostarczenia maszyn siły lądowe USA udostępnią Polsce osiem Apache.

– Dlaczego Apache są ważne? Bo świetnie współpracują z Abramsami, bo trafią na wschodnią flankę NATO, do 18. dywizji zmechanizowanej, do 1. brygady lotnictwa wojsk lądowych, by stanowiły wraz z Abramsami zamknięcie „bramy brzeskiej” – mówił wówczas szef resortu obrony.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *