W Tatrach drugi stopień zagrożenia lawinowego; na Kasprowym Wierchu 63 cm śniegu

Grzegorz Skowron
Fot. PAP/Grzegorz Momot

W Tatrach panują trudne, zimowe warunki turystyczne. Zagrożenie lawinowe wzrosło do drugiego, umiarkowanego stopnia. Na Kasprowym Wierchu leży już 63 cm śniegu.

- reklama -

„Na szlakach zalega świeży śnieg, który w wyższych partiach Tatr jest nieprzetarty. Miejscami wiatr utworzył głębokie zaspy. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków. Na wielu szlakach występują oblodzenia” – informują w niedzielę służby Tatrzańskiego Parku Narodowego.

- REKLAMA -

Jeżeli wybieramy się w wyższe partie gór, konieczne jest posiadanie zimowego sprzętu turystycznego jak: raki, czekan, kask oraz lawinowe ABC – to jest detektor lawinowy, sonda i łopatka.

- Advertisement -

Lawinowa dwójka oznacza, że wyzwolenie lawiny jest możliwe przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Możliwe jest samoczynne schodzenie mniejszych lawin. W Dolinie Piciu Stawów Polskich spadło 65 cm śniegu, a w samym Zakopanem jest około 9 cm białego puchu. Temperatura w mieście pod Giewontem w niedzielę rano spadła do -5 st. C.

(PAP)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *