W trzy dni „Maluchami” do Monte Cassino. Na czele – 94-letni Sobiesław Zasada

Grzegorz Skowron
Fot. materiały prasowe

Kolumna ośmiu małych fiatów wyruszyła w środę rano (15 maja 2024) spod krakowskiego Muzeum Inżynierii i Techniki. Jednym „Maluchem” kieruje były rajdowiec, 94-letni Sobiesław Zasada. Fiaciki w trzy dni pokonają trasę o długości 1700 kilometrów, by dotrzeć na miejsce w sobotę, 18 maja 2024 roku. Tego dnia przewidziane są uroczyste obchody upamiętniające zwycięską bitwę polskich żołnierzy.

- reklama -

Wybór Fiata 126p nie jest przypadkowy. W 1972 roku w mieście Cassino powstały pierwsze egzemplarze tego modelu. Ponadto, Sobiesław Zasada ma z „Maluchami” długą historię. W 1975 roku pokonał małym fiatem trasę rajdu Monte Carlo, udowadniając, że nawet taki samochód może poradzić sobie w trudnych warunkach. W ubiegłym roku Zasada wraz z innymi ikonami polskiej motoryzacji m.in. Longinem Bielakiem, Rafałem Sonikiem i Kajetanem Kajetanowiczem, wziął udział w Wielkiej Wyprawie Maluchów do Monte Carlo. Projekt ten to największa charytatywna impreza motoryzacyjna, której celem było zebranie środków na pomoc dzieciom ofiarom wypadków drogowych.

- REKLAMA -

– Ta wyjątkowa inicjatywa jest nie tylko hołdem dla poległych żołnierzy, ale również przypomnieniem o sile i znaczeniu kultowych samochodów, które stały się symbolem polskiej motoryzacji. Droga nie będzie łatwa, codziennie spędzimy w tych małych autkach nawet 10 godzin i to bez klimatyzacji, a w środku temperatura może nawet przekraczać 40 stopni – powiedział tuż przed startem 94-letni Sobiesław Zasada, najbardziej utytułowany polski kierowca rajdowy.

- Advertisement -

W wyprawie weźmie również udział Robert Mucha, słynny rajdowiec, który wraz z Zasadą i innymi zawodnikami pobił rekord świata w jeździe długodystansowej fiatem 125 w 1973 roku.

(fot. materiały prasowe)

Wyjazd do Monte Cassino jest organizowany przez Fundację im. Ewy i Sobiesława Zasady „Szerokiej Drogi” oraz stowarzyszenie 126 Evolution.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *