Wybory do Parlamentu Europejskiego – liderzy list w naszym okręgu

Grzegorz Skowron
Fot. Wikipedia

Na początku czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do 2 maja jest czas na rejestracje list z kandydatami na euro posłów. Ale już można z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością wskazać liderów tych list najważniejszych komitetów w naszym, małopolsko-świętokrzyskim okręgu wyborczym.

- reklama -

Pierwsze miejsce na liście Prawa i Sprawiedliwości zajmie Beata Szydło. Była premier, obecna europosłanka nie ma żadnej realnej konkurencji, która mogłaby ją zepchnąc na niższe miejsce. Na małopolsko-świętokrzyskiej liście PiS mogą się też znaleźć europoseł Dominik Tarczyński i poseł Arkadiusz Mularczyk.

- REKLAMA -

Liderem listy Koalicji Obywatelskiej będzie Bartłomiej Sienkiewicz. Obecny minister kultury wskazywany był do tej roli zaraz po stworzeniu rządu przez Donalda Tuska. Miał zrobić „porządki” w mediach publicznych i mimo wszystkich kontrowersji doprowadził do postawienia w stan likwidacji TVP i rozgłośnie Polskie Radia. Zadanie zostało wykonane, więc może w nagrodę zostać europosłen.

- Advertisement -

Trzecia Droga postawi zapewne na Różę Thun. W poprzednich wyborach do PE Róża Thun kandydowała z list KO, ale po powstaniu Polski 20250 Szymona Hołowni zmieniła barwy partyjne i teraz jest naturalną kandydatką sojuszu POlski 2050 z POlskim Stronnictwem Ludowym.

Lewica, która ma wystawić osobne listy, jako lidera wskaże najprawdopodobniej wiceministra spraw zagranicznych Andrzeja Szejnę.

W Krakowie podpisy po listą kandydatów do PE podpisy zbiera już Konfederacja. Na pytanie, kto będzie liderem tej listy, zbierający podpisy oznajmił, że obecny poseł Konrad Berkowicz,

Kalendarz wyborczy

Do 22 kwietnia 2024 r. partie polityczne muszą zawiadomić Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu komitetu wyborczego.

Do 2 maja 2024 r. trzeba zarejestrować listy kandydatów do PE.

Do 6 maja 2024 r. zostaną utworzone obwody głosowania w różnych miejscach, takich jak zakłady lecznicze, domy pomocy społecznej, zakłady karnych, areszty śledcze, domy studenckie itp.

Do 10 maja 2024 r. – zgłaszanie kandydatów do obwodowych komisji wyborczych.

Od 25 maja do 7 czerwca 2024 r. w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych będą transmitowane audycje wyborcze przygotowane przez komitety wyborcze.

9 czerwca 2024 r. w godz. 7-21 – głosowanie.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *