Znowu można pożyczać miejskie rowery elektryczne. Ale wcześniej trzeba osobiście stawić się w ZTP

Grzegorz Skowron
Fot. Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie

„Park-e-Bike wraca” – informuje krakowski magistrat. Znowu można za darmo wypożyczać miejskie rowery elektryczne. Ale wcześniej trzeba złożyć odpowiedni formularz w Zarządzie Transportu Publicznego. I to osobiście, z dokumentem potwierdzającym tożsamość. Wszystkie dotychczasowe konta w systemie zostały dezaktywowane.

- reklama -

System „Park-e-Bike” został zawieszony pod koniec kwietnia. Od tego czasu nie można korzystać z rowerów elektrycznych, dostępnych na parkingach typu park and ride. W czwartek, 25 maja 2023, system znowu ma działać, ale na zmienionych zasadach. Pożyczenie roweru wymaga osobistego stawienia się w Zarządzie Transportu Publicznego.

- REKLAMA -

Nie można korzystać z dotychczasowych kont zarejestrowanych w systemie „Park-e-Bike”. Dlaczego? – Musieliśmy dezaktywować wszystkie konta użytkowników – przyznają urzędnicy. W jakim celu? – Aby mieć lepszą kontrolę nad sprzętem i móc na bieżąco weryfikować osoby, które chcą z naszych rowerów korzystać – argumentują. I przypominają, że system musiał być zawieszony z powodu zaskakujących aktów bezmyślnego wandalizmu, niszczenia rowerów Park-e-Bike’a, użytkowania ich w sposób łamiący regulamin. To dlatego konieczna stała się weryfikacja wszystkich pożyczających rowery elektryczne.

- Advertisement -

Co się zmianie dla użytkowników? Każdy, kto będzie chciał odzyskać swoje dotychczasowe konto lub założyć nowe, będzie musiał złożyć odpowiedni formularz, potwierdzić swoją tożsamość dokumentem ze zdjęciem oraz podpisać zapoznanie się i akceptację zasad wypożyczalni. Ponadto trzeba mieć 18 lat, nr PESEL oraz polski numer telefonu. Formularz można składać od 25 maja osobiście w siedzibie Zarząd Transportu Publicznego, w godzinach pracy urzędu lub w innych punktach np. Przewóz 21, których lokalizacje będą podawane na stronie systemu.

Na razie nie ma innej możliwości zarejestrowania się w systemie. Urzędnicy zapewniają, że wprowadzone teraz rozwiązanie jest czasowe, a Zarząd Transportu Publicznego pracuje nad wdrożeniem zautomatyzowanego systemu weryfikacji.

„Park-e-Bike” to pilotażowy system miejskiego roweru elektrycznego. Na parkingach typu park and ride (Czerwone Maki, Nowy Bieżanów, Mały Płaszów i Kurdwanów można za darmo wypożyczyć jednoślad napędzany elektrycznie. Mogą to zrobić jedynie osoby zarejestrowane w systemie. Wypożyczenie i zwrot roweru jest możliwy jedynie na parkingach P+R. Można jeździć tylko w wyznaczonym obszarze – w Krakowie i okolicznych miejscowościach – a przekroczenie granic tego obszaru skutkuje zablokowaniem roweru. Blokada następuje także wtedy, gdy rower nie zostanie zwrócony do godz. 21.

Grzegorz Skowron, Agencja Informacyjna GEG

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *