Afera na Uniwersytecie Ekonomicznym. Prokuratura sprawdza, czy są podstawy do wszczęcia śledztwa

Grzegorz Skowron
Fot. FB Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Prokuratura sprawdza, czy są podstawy do wszczęcia śledztwa w sprawie ewentualnych nieprawidłowości w wydatkowaniu środków publicznych oraz zawierania umów cywilnoprawnych w Uniwersytecie Ekonomicznym (UEK) w Krakowie.

- reklama -

Zawiadomienie o możliwych nieprawidłowościach złożyła do prokuratury uczelnia, reprezentowana przez rektora dra hab. Stanisława Mazura. Według niego, prorektor ds. współpracy dr. hab. Piotr Buła oraz dyrektor Krakowskiej Szkoły Biznesu (działającej w strukturach uczelni) dr Jakub Kwaśny mogli łamać prawo w zakresie wydatkowania środków publicznych oraz nieprawidłowości w zawieraniu umów cywilno-prawnych. Wykazać to miała kontrola, prowadzona przez uczelnię.

- REKLAMA -

Obaj naukowcy zostali pod koniec września odwołani ze swoich funkcji. Według informacji rektora, przywołanych przez „Rzeczpospolitą”, „od 1 października 2021 r. do 30 czerwca 2023 roku znaleziono 67 umów zawartych między dr. Bułą a dr. Kwaśnym, a zastrzeżenia co do zakresu tych umów zgłoszono w przypadku 29 z nich, łącznie na kwotę przekraczającą 219 tysięcy złotych”.

- Advertisement -

„Sprawa pozostaje na wstępnym etapie postępowania sprawdzającego” – poinformowała PAP Prokuratura Okręgowa w Krakowie. Oznacza to, że dane w zawiadomieniu przekazanym przez uczelnię do prokuratury muszą być uzupełnione, śledczy muszą sprawdzić, czy rzeczywiście jest podstawa do rozpoczęcia śledztwa.

Odwołani z funkcji naukowcy pozostają pracownikami UEK. Nie zgadzają się z opinią i decyzją rektora.

Jakub Kwaśny ocenił, że decyzja rektora jest związana z wyborami na rektora, planowanymi w 2024 r., w których największym konkurentem Mazura, ma być – według Kwaśnego – Piotr Buła. „Szczerze zakomunikowałem Panu Rektorowi, iż nie poprę go w wyborach i w jego działaniach skierowanych przeciwko mojemu bezpośredniemu przełożonemu – prorektorowi ds. współpracy prof. UEK dr hab. Piotrowi Bule” – napisał w mediach społecznościowych Kwaśny.

Wytknął też Mazurowi wystąpienie z Rady ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji przy prezydencie RP, i motywowanie tego troską o stan demokracji i praworządności w Polsce. „Osoba, która publicznie mówi o obronie zasad praworządności, sama powinna postępować zgodnie z tym co głosi publicznie, a tak nie jest!” – ocenił Kwaśny.

Odwołani naukowcy zapowiedzieli kroki prawne przeciwko rektorowi i że sprawiedliwości będą dochodzić przed sądem.

W obronie dobrego imienia dr Jakuba Kwaśnego list do rektora UEK skierowało ponad 40 studentów i absolwentów studiów MBA w Krakowskiej Szkole Biznesu UEK. Wśród podpisanych są m.in. dyrektorzy szpitali w Krakowie: Uniwersyteckiego, MSWiA, Dietla; szpitala Szczeklika w Tarnowie; szpitali w Krynicy-Zdroju i Limanowej; burmistrz Brzeska.

(PAP)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *