Czy Ireneusz Raś będzie kandydatem na prezydenta Krakowa? Jest oświadczenie posła

Podzielże się tym

Fot. Agencja Informacyjna GEG

Nazwisko Ireneusza Rasia od wielu miesięcy pojawia się w spekulacjach na temat potencjalnych kandydatów na prezydenta Krakowa. Poseł Trzeciej Drogi wydał oświadczenie w sprawie swojego startu w przyszłorocznych wyborach samorządowych.

Oświadczenie posła Ireneusza Rasia jest krótkie. Oto jego pełna treść: „W odpowiedzi na liczne zapytania dotyczące mojego ewentualnego startu w wyborach na prezydenta Miasta Krakowa pragnę oświadczyć, że wszelkie decyzje w tym zakresie, ze względu na szacunek do Pana Prezydenta Jacka Majchrowskiego, podejmę po podjęciu i ogłoszeniu przez niego decyzji o starcie w wyborach. Obecnie moje działania koncertują się na sprawach związanych z ukonstytuowaniem nowego rządu. To właśnie na tym dzisiaj skupia się całe środowisko demokratycznej opozycji. Jestem przekonany, że to jest teraz najbardziej priorytetowa sprawa dla Polaków”.

Jak interpretować to stanowisko posła Trzeciej Drogi? Wygląda na to, że jeśli obecny prezydent będzie ubiegał się o reelekcję, Ireneusz Raś nie stanie do rywalizacji o fotel prezydenta Krakowa. Jeszcze niedawno Ireneusz raś był w Platformie Obywatelskiej, teraz dostał sie do Sejmu dzięki współpracy z PSL i liderem ludowców Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. PSL przez całe lata popierało prezydenta Jacka Majchrowskiego i na pewno nie wystawi przeciwko niemu swojego kandydata.

A co jeśli Jacek Majchrowski oznajmi, że już nie zamierza ubiegać się o prezydenturę? Wówczas start posła Rasia w wyborach samorządowych jest możliwy. Co ważniejsze – możliwe jest nawet poparcie obecnego prezydenta dla tej kandydatury – jeśli nie oficjalne, to przynajmniej nieformalne.

Przypomnijmy: start w wyborach na prezydenta Krakowa zadeklarowali już prof. Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i poseł Koalicji Obywatelskiej Aleksander Miszalski.

W poniedziałek, 20 listopada 2023, swoją decyzję ogłosi urzędujący prezydent Jacek Majchrowski.

W gronie kandydatów na prezydenta Krakowa znajdzie się zapewne radny Łukasz Gibała, który już dwa razy i bez powodzenia stawał w prezydenckie szranki wyborcze. Pojawiają się także spekulacje, że kandydatką na prezydenta miasta może byc posłanka lewicy Daria-Gosek-Popiołek, choć to oznaczałoby rywalizację z radnym Gibałą o podobny elektorat. Swojego kandydata na pewno będzie mieć Prawo i Sprawiedliwość – dziś najczęściej w tej roli wymieniana jest posłanka Małgorzata Wassermann, rzadziej – radny Michał Drewnicki.

(AI GEG)

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.