Jakub Błaszczykowski z Honoris Gratia za zasługi dla Krakowa

Grzegorz Skowron
Fot. Bogusław Świerzowski/ krakow.pl

Jakub Błaszczykowski został uhonorowany przez Jacka Majchrowskiego odznaką Honoris Gratia. Ceniony piłkarz, działacz społeczny i sportowy został wyróżniony „w dowód uznania za szczególne zasługi dla miasta i jego mieszkańców”. Odznaczenie wręczył piłkarzowi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

- reklama -

Jakub Błaszczykowski kończy piłkarską karierę. Już wcześniej pożegnał się z reprezentacją Polski, teraz żegna się z piłką klubową. W sobotę, 5 sierpnia, podczas meczu ze Stalą Rzeszów, Wisła Kraków i jej kibicie pożegnają legendę Białej Gwiazdy.

- REKLAMA -

W latach 2006–2023 Jakub Błaszczykowski był reprezentantem Polski w piłce nożnej, w latach 2010–2014 kapitanem drużyny narodowej. Uczestniczył w Mistrzostwach Świata w 2018 r. oraz w Mistrzostwach Europy w 2012 i 2016 roku. Członek Klubu Wybitnego Reprezentanta, zawodnik z najdłuższym stażem, drugi pod względem liczby występów i jeden z pięciu piłkarzy, który ma na koncie co najmniej 100 występów w reprezentacji Polski. Zdobywca mistrzostwa Polski z Wisłą Kraków, dwukrotny zdobywca mistrzostwa Niemiec, a także Pucharu Niemiec i Superpucharu Niemiec oraz finalista Ligi Mistrzów UEFA w barwach Borussii Dortmund.

- Advertisement -

W styczniu 2019 roku powrócił do Wisły Kraków, pogrążonej w kłopotach finansowych. Wspomógł klub pożyczką i podpisał z nim półroczny kontrakt. Całą kwotę zarobków w klubie zobowiązał się przekazać na zakup biletów dla dzieci z domów dziecka.

Piłkarz udziela się charytatywnie, m.in. wspiera akcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i program społeczny „Szlachetna Paczka”. Jest założycielem charytatywnej Fundacji „Ludzki Gest”, która powstała w celu pomagania dzieciom i młodym ludziom potrzebującym pomocy. Fundacja organizuje m.in. coroczny Ogólnopolski Turniej Halowy Piłki Nożnej Młodzików „Kuba Cup”. Był ambasadorem zorganizowanych w Krakowie Światowych Dni Młodzieży 2016 oraz odbywającego się tu w 2022 roku turnieju Ligi Mistrzów w amp futbolu.

Honoris Gratia

Honoris Gratia to odznaka przyzwana przez prezydenta miasta od 2005 roku. Laureatami wyróżnienia są instytucje, stowarzyszenia, organizacje i osoby zasłużone dla społeczności Krakowa. Pierwszym odznaczonym był kard. Franciszek Macharski. Wśród uhonorowanych tym medalem są m.in. Wojciech Kilar, Anna Polony, Zbigniew Wodecki, Anna Dymna. Ale też mniej znani krakowianie, których zasługi chce docenić prezydent.

(AI GEG)

 

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *